Sürdürülebilir Tarımda Arı

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, kentte arıcılık konusundaki bilgilerini gazetemizle paylaştı. İleri, Çanakkale’de 72.000 arı kovanı olduğunu söyledi.

Arıcılık bal üretimi için olduğu kadar tarımsal ürünlerin kalitesi için de oldukça önemli. Çanakkale’de 72.000 kovan ile yılda ortalama 1400 ton bal üretildiğini ifade eden Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, kentteki ürün çeşitliliğin korunması ve kaliteli tarım yapılabilmesi için arılara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Ağaçların çiçek dönemi geldiğinde tozlaşma aracılığı ile hem bal yapan hem de polenleri taşıyarak bitkilerin üremesini sağlayan arılar, insan yaşamı için hayati öneme sahip…

Kovan sayısının çok olmasının önemli olmadığını söyleyen ileri arıların sağlıklı ve güçlü olmaları gerektiğini ifade ederek; “Aslında bizim sorunlarımızdan biri arı çiçekteyken çiftçinin ilaçlama yapmasıdır. Bu ilaçlar arılara zarar veriyor. Özellikle ağaçlar çiçek verdiğinde çiftçilerimizin zaruri ilaçlamalarını, arıların kovana girdiği akşam saatlerini tercih etmesi gerekiyor. Arılar tarım adına çok önemli hayvanlardır.  Çok çalışkandırlar ve ortak hareket ederler. Bir işçi arının ömür süresi 45 gündür.  45 günlük sürenin yarısını kovan içinde yavru besleme, balın su oranını düşürme, yavru besleme, kovan nakli ile geçirir. Diğer yarısını da dışarıda bal yaparak geçirir. Arıdan sadece bal değil, arı sütü, polen, bal mumu, polen gibi sağlıklı ürünler de elde edilir. Ayrıca son zamanlarda arı tedavisi olarak bilinen apiterapi oldukça revaçtadır.”dedi.

Arıdan korkmanın gereksiz olduğunu söyleyen İleri; “Arılardan bazı insanlar korkar. Aslında onlar hayati öneme sahip, tarımı devam ettiren hayvanladır. Eğer üstünüzde şekerli bir şey yoksa arı sizin üstünüze gelmez. Kişinin korkarak elini kolunu sallaması arı için bir tehdittir, ancak o zaman arı sizi sokar. Arı sokması alerjik bir durumunuz yoksa korkulacak bir şey de değildir.” dedi.

Dilek Akşen, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com