ŞEFTALİN SİGORTALI MIYDI?

Lapseki İlçesi’nde  meydana gelen dolu ve şiddetli fırtına nedeniyle Çardak Beldesi, Yenice Köyü ve Adatepe Köyü’nde yörenin en önemli geçim kaynaklarından birisi olan şeftali bahçeleri büyük zarar gördü.

Yaşanan felaketin ardından Lapseki Kaymakamlığı, Lapseki Belediyesi ve Lapseki İlçe Tarım Müdürlüğü ile Lapseki Ziraat Odası zarar tespit çalışmaları başlattı.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Lapseki’ye bağlı Yenice Köyü meydanındaki bir kahvehanede üreticiler ile bir araya geldi. Toplantı öncesinde Bülent Turan, üreticilerin zarar gören şeftalilerini inceledi.

Turan, “En büyük tesellimiz can kaybı olmaması. Allah korusun bir kişi bile ölseydi, bugün bu tablo farklı olacaktı. Hamdolsun ki cana gelen bir sıkıntımız yok. Ancak çok sayıda çiftçimizin tarlasında zarar var. Devlet sigorta yapması için üreticilere yüzde 67’ye kadar teşvik veriyor. Tüm çiftçilerimizin mallarını sigortalamalarını tavsiye ediyorum. Çok hızlı bir şekilde yetkililerimiz, bölge müdürlerimiz, sigortalıların tazminatlarının verilmesi için çalışmalarını başlattı. Ekspertizler meyvelerin hasar tespitlerini yapıyor. Tespitlerden sonra en kısa sürede ödeme süreci başlayacak. Tabii bu arada çiftçilerimizin banka ve tarım kredi borçlarının ertelenmesi istekleri var. Bunların karşılanması için yetkililerimizle, bakanlarımızla görüşeceğiz. Ümit ediyorum bunu çözme imkanını bulacağız. Biz çiftçimizin, köylümüzün yanındayız” diye konuştu.

Şimdi burada anahtar kelime ‘sigorta’…

Acaba çiftçimizin zarar gören mallarının sigortası var mıydı?

Sigortası olan ürünün zararı ödenecek.

Sigortası olmayan ‘battı’…

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com