Ballı Bakım

Bal sadece yiyecek ve içeceklerimizde kullandığımız sağlıklı bir tatlandırıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda, cildimiz için sayısız faydalar sağlayan doğal bir kozmetik malzemesi…

Arıların, yaşam alanı olan farklı bölgelere ve iklimlere göre çiçek ve bitkilerden topladıkları nektar, polen ve ağaçlardan aldıkları reçine ile oluşturdukları doğal bir reçete adeta. Ülkemizde de hemen her coğrafik bölgede o bölgeye özgü doğa koşullarına uygun olarak yapılan arıcılıktan elde edilen bal türleri genel olarak çiçek ve çam balı olarak sınıflanıyor.

Çam balının diğer ismi; (içinde reçine bulunması sebebiyle) ‘salgı balı’. Ve yine reçine içeriği nedeniyle yağlı ciltlerin yağ dengesini sağlamada sıkça başvurulan bir bal türü. Çiçek balı ise yağsız ve daha çok normal cilt için hazırlanan bakım reçetelerinde tercih ediliyor. Çiçek ve çam ballarının çeşitleri çok: Kestane, Çiçek, Yayla, Kekik, Çam balları akla ilk gelenler.

Balda büyük miktarda bulunan aminoasit, vitamin ve doğal şeker vücudumuz tarafından kolayca emilebildiği için cildin parlak ve sağlıklı görünmesine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca içeriğindeki enfeksiyon önleyici ve bağışıklığı artırıcı antioksidanlar egzama, sivilce (akne), kuruluğa bağlı tahriş gibi cilt sorunlarını önlemede etkin rol oynayabiliyor.

Cildin nemlenmesine sebep olurken, cilde sağlıklı bir görüntü veren yapı taşlarından kolajen ve elastin’in ilerleyen yaşla birlikte azalmasına ve bakterilerin kötü etkilerine karşı da önemli bir doğal kalkan işlevi görüyor.

BAL CİLT BAKIMINDA NASIL KULLANILIR?

Balı, sulandırmaya gerek olmadan doğrudan yüzünüze sürüp biraz bekler ve ılık suyla yıkarsanız cildinizin temizlendiğini ve yumuşadığını fark edeceksiniz.

Doğal bir makyaj çıkarıcı olarak kullanmak isterseniz, birkaç damla jojoba veya hindistancevizi yağı damlatıp karıştırarak parmaklarınızla ya da bir parça pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayıp ılık suyla yıkarsanız balın kıvamlı yapısının yapışkanlığının suyla birlikte akıp gittiğini ve makyajınızın rahatlıkla çıktığını görebilirsiniz.

BAL VE YUMURTA AKI MASKESİ

Bir yumurtanın akıyla (organik yumurta olursa çok daha sağlıklı bir seçim olur elbette) bir yemek kaşığı balı iyice karıştırıp yüzünüze sürün. En az 10 dakika bekletmekte yarar var. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak temizleyin. Cildinizin yumuşacık olduğunu hissedeceksiniz. Her hafta tekrarlanabilir.

Derleyen: Dilek Akşen

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.