ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİK DEĞERLENDİRME

5 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜRKİYE EKONOMİSİ

 

  • TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,9 oranında aratarak 71,3 puana yükseldi. Mevcut durum ve gelecek için hanenin maddi durum beklentisi ve genel ekonomik durum beklentisindeki iyileşmelerin bu durumda etkisi oldu.
  • TÜİK verilerine göre, konut satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre %8,1 oranında düşerek 97.579 oldu. İlk defa satılan konutların sayısı da geçen yılın aynı ayına göre %7,9 azalarak 45.433 oldu. İlk defa satılan konutların payı ise geçen aya göre 1,1 puan artarak %46,6’ya çıktı.
  • Fitch, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunu BB+ olarak teyit etti ve kredi görünümünü “durağan” olarak korudu. Fitch açıklamasında, Türkiye’de yapısal göstergelerinin eş ülkelere göre daha üstün olduğunu vurguladı.
  • IMF’nin Küresel Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin ihracatının 2016’nın son çeyreği ve 2017’nin ilk çeyreğinde güçlü toparlandığı belirtildi. Raporda Türk mallarına olan dış talebin Euro Bölgesi’ne yönelik olumlu beklentilerle artabileceğine işaret edildi.

 

DÜNYA EKONOMİSİ

 

  • IMF, Küresel Ekonomik Görünüm raporunu “Güçlenen Toparlanma” başlığı ile yayınladı. Raporda dünya ekonomisindeki iyileşmenin ivme kazandığı belirtilirdi. 2017 ve 2018’e yönelik küresel büyüme oranı beklentilerini %3,5 ve %3,6 olarak değiştirmeyen IMF, ABD’nin büyüme beklentilerini her iki yıl için de %2,1’e indirirken, Euro Bölgesi için tahminlerini %1,7’den %1,9’a ve %1,6’dan %1,7’ye yükseltti.
  • Euro Bölgesi’nde bileşik PMI endeksi Temmuz ayında son 6 ayın en düşük değerini aldı ve bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 55,8’e geriledi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi geçen hafta, parasal teşvik politikasını henüz sonlandırmaya hazır olmadıklarını belirtti.
  • Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) düzenlediği beklenti anketine göre 2017 yılı ikinci çeyreği için enflasyon beklentisi %1,6’dan %1,5’e, 2018 yılı enflasyon beklentisi%1,5’ten %1,4’e geriledi. Ankette büyüme beklentileri ise arttı; 2017 için beklenti %1,7’den %1,9’a ve 2018 için %1,6’dan %1,8’e yükseldi.
  • İngiltere’de hanehalkının finansal durumunun Temmuz ayında son 3 yılın en düşük değerine gerilediği açıklandı. Markit tarafından hazırlanan Hanehalkı Finansal Endeksi Temmuz ayında önceki aya göre 1,9 puan gerileyerek 41,8 puan oldu. Enflasyonun ücretlerden daha hızlı artması bu durumda etkili oldu.
  • Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda da geçen hafta parasal genişlemeyi sürdüreceklerini açıkladı. Enflasyondaki yükselişin geciktiğini belirten Kuroda, fiyatlara ve ekonomiye ilişkin risklerin azaldığını vurguladı.

Bu haber 29/07/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 160 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com