Kıbrıs Bakanı Çanakkale’deydi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ortaklığında düzenlenen ‘Çanakkale Milli Mücadele Gençlik Kampı’ kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kıbrıs’tan gelen 2 bin 600 gencin kamp yaptığı alanı ve tarihi yerleri gezmek üzere Çanakkale’ye geldi.

Çanakkale Milli Mücadele Gençlik Kampı protokolü kapsamında 4 Temmuz-24 Ağustos tarihleri arasında toplam 5 bin 264 Kıbrıslı genç, Çanakkale ve Tarihi Gelibolu Yarımadasını ziyaret edecek. Proje kapsamında ilk olarak Çanakkale’ye 2 bin 600 Kıbrıslı öğrenci geldi. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, projeye gelen öğrenciler ile Çimenlik Kalesi’nde bir araya geldi. Burada proje hakkında açıklama yapan Berova; “KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı olarak Ankara’da yaklaşık 6 ay öncesine kadar Gençlik ve Spor Bakanını ziyaret etmiştik. Yapılan toplantı esnasında Eceabat’ta Bakanlığına ait konukevinin hizmete açılacağını söylemişti. Çanakkale biliyorsunuz, ülkemiz için Türkiye’miz için mihenk taşlarından oluşan bir muhaberenin gerçekleştiği yer. ‘Çanakkale Geçilmez’ olgusunun da vurgulandığı bir yer. Bu vesileyle de bizim öğrencilerimize ağırlayabileceklerini ifade ettiler. Yapılan program çerçevesinde çocuklarımızı Çanakkale’ye gelerek bölgenin tarihi ve kültürel yerlerini gezmesi için program çıkarıldı. Bugüne kadar 2 bin 800 çocuğumuz Çanakkale’de ağırlandı. Bu tarihi duyguyu yaşama imkânı buldular. Bundan sonra yaklaşık bin 800 çocuğumuz da yine aynı şekilde buraya gelecek. Toplam 5 bin civarında Kuzey Kıbrıs vatandaşı çocuğumuz Çanakkale’yi ziyaret edecek. Doğa ve tarihi harikası olan bu güzide şehrimizde ‘Çanakkale Geçilmez’ ruhunu bir kez daha çocuklarımız görsel olarak yaşama imkânını buldular” dedi.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Proje kapsamında Çanakkale’ye gelen İbrahim Uçak; “3 gündür buradayız ve bir sürü tarihi yerleri öğrendik. Bizim geleceğimiz için, rahat yaşamamız için, bizim için can veren insanların kabirlerini gezdik. Bu çok onurlu ve duygusal bir şey. Bu yerleri gördüğüm için çok mutluyum” dedi. Projeye katılan öğrencilerden Ömer Karadayı ise; “Burada tarihi yerleri gezdiğimiz zaman, şehitlikleri gezdiğimiz zaman ve bize burada bu ruhu birebir yaşatmış olan büyüklerimize ve hocalarımıza çek teşekkür ederiz. Bu ruhu yaşadık ve birebir tarihi hissettik. İnşallah bunun da devamı gelir. Biz gördük, göremeyen arkadaşlarımız da bunu görsünler. İnşallah daha fazla kardeşimiz gelir ve bunu görür” diye konuştu.

Atakan Alkış


bakan Çanakkale ibrahim-uçak kıbrıs ziyaret Bu haber 28/07/2017, Cuma günü yayınlandı, 173 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com