Al Sana Yeni Bir Gündem Daha

Yeni oluşan kabinenin ilk icraat olarak Nüfus Hizmetleri Kanununda değişiklik yaparak müftülüklere nikah kıyma yetkisi vermeye kalkması tartışmaları beraberinde getirdi.

Küçük yaşta  çocuklarının evlenmesi konusunun böylelikle yasal hale getirileceğini öne sürünler seslerini yükseltirlerken tasarıyı hazırlayanlar zamandan tasarruf olacağını öne sürmekle yetindiler.

Öyle ki; isteyen nikah memuruna, isteyen imama gidecekmiş…

Yetki meselesi  sonrasında etki meselesine dönüştü ve konu sosyal medyaya geldi.

“İmama nikah yetkisi verilirse kasaba da sünnet izni verilsin” diyenler ortaya çıkmaya başladı.

Neyse işin esprisi bir yana fakat durum CHP’nin değerlendirmesine göre vahim…

 “Ülkemizin tüm il ve ilçelerinde evlendirme memurlukları mevcuttur,ayrıca muhtarlarımızın da nikah kıyma yetkisi varken imamların nikah kıyması hangi ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır? Evlenme sözleşmesinin(nikah); evlendirme memurunun önünde yapılması kadın ve çocuk haklarının ve kadın erkek eşitliğinin temel önkoşullarından biridir.Resmi nikahtan önce kıyılan imam nikahına uygulanan cezaların kaldırılması; çocuk evliliklerinin önünü açacağı gibi çoklu evliliklerin de(kuma) artmasına yol açacaktır.Evlilikte yaş,akrabalık,sağlık gibi kıstaslar gözardı edilerek imamların dini kıstaslarına bırakılacaktır.Bundan da en çok zararı kız çocuklarımız görecektir.Kadınlar nasıl giyineceğinden kaç çocuk ve nasıl doğuracağına kadar her alanda kıskaç altına alınmakta sosyal ve ekonomik yaşamdan koparılıp eve hapsedilmek istenmektedir. Tamamen keyfi bu düzenlemeden amaç Medeni Kanunla düzenlenmiş alanların tümünü dini kurallara göre işleyen bir sisteme dönüştürmektir.Sosyal yaşamımızı adım adım dini kurallara göre düzenleme çalışmalarıdır.İktidar geçen yıl da müftülüklere nikah kıyma yetkisi verme çalışması yapmıştı. Kadın örgütlerinin ve kamuoyunun güçlü tepkisi sonucu geri çekmişlerdi.Laik Atatürk Cumhuriyetinin kazanımlarından ödün vermek istemeyen kadınlar; bu girişime yine sessiz kalmayacaktır. Geçtiğimiz Kasım ayında tecavüzü meşrulaştıran ve bu nedenle “Tecavüz Yasası” dediğimiz tasarıda olduğu gibi gerekirse yine Ankara yollarına düşer TBMM.nin önünde toplanırız”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com