Sürmene Bıçağı kente geliyor

Uzak Doğu ve Yöresel El Sanatları Hediyelik Eşya Günleri kapsamında kentimize gelen ustalar mağdur olduklarını ancak vatandaşlardan ilgi beklediklerini dile getirdi.

Sürmene’den kentimize fuar için gelen 15 senelik Bıçak Ustası Ali Karamahmutoğlu Çanakkale’ye dükkân açmaya karar verdi.  Mahmutoğlu; “15 senelik ustayım. Üç kuşaktır bıçak ustalığı yapıyoruz. Dedelerimiz bıçak ustalığını, kaşıkçılığı, kemençe yapmayı Rumlardan öğrenmiş. Biz çocukken bu işten zor olduğu için kaçardık. Büyüklerimiz derdi ki işi öğren ama yapma, elinde mesleğin olsun.  Bütün ailem bu işi yapıyor. Ayrıca Sürmene’de Bıçakçılar Derneği başkanıyım.  Bıçağı çeliğinden sapına kadar tamamen elde yaparız.  3 günde biten bıçak da olur, aylarca süren bıçak da. Bıçaklarımız bulaşık makinesine girmediği sürece ömür boyu garantilidir. Çanakkale’ye fuar için geldim, burayı çok sevdim. Burada da bir dükkan açacağım. Yerimizi de ayarladık. Sürmene bıçağı ile hem Çanakkale’nin hem de Trabzon’un yöresel ürünleri hizmete açacağım.” dedi.

Özbekistan’dan kentimize gelen ve süs eşyaları satan Mıyırbek Tatimuratov ise çok uzak yoldan geldiğini, süs eşyalarını, resimleri ve işlemeleri eşi ile birlikte yaptıklarını dile getirdi. Tatimuratov; “Bu küçük takı kutularını kendim yapıyorum, boyuyorum. 17 yıldır bu işi yapıyorum. Suluboya resimler yapıyorum. Eşim yöresel kıyafetlerimizin işlemelerini yapıyor. Takı çantaları yapıyor. Fuar için Çanakkale’ye geldim ama bu şekilde mağdur olunca çok üzüldüm. Vatandaşlardan ilgi bekliyorum.” dedi.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com