Kale Grubu 60. Yılını Kutluyor

Kale Grubu 60. Yılını Kutluyor

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Hacı İbrahim Bodur’un 27 Temmuz 1957’de Çan ilçesinde temellerini attığı Kale Grubu, gelenekselleşmiş Seramik Bayramı ile 60. Yılını kutladı. Kale Grubu’nun temellerinin atıldığı Çan ilçesindeki Kaleseramik fabrikalarındaki tören, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın yanı sıra pek çok siyasinin ve bürokratın katılımıyla gerçekleştirildi.

İş dünyasının duayen isimlerinden Hacı İbrahim Bodur’un 27 Temmuz 1957’de Çan’da temellerini attığı Kale Grubu, Seramik Bayramı ile 60. Yılını kutladı. Kaleseramik fabrikalarında gerçekleştirilen programa Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın yanı sıra eski Başbakan Yıldırım Akbulut, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Başkanı İsmail Kaşdemir Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Ak Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, ve Kale Grubu’nun değerli çalışanları ile yurt içinden ve dışından çok sayıda iş ortağı da katıldı.

Etkinliklerde, Kale Grubu’na 5 yıl ila 60 yıl arasında hizmet etmiş çalışanlar ve bayiler kıdem ödüllerini alırken, bu yıl gruba 25 yıl ve üstü emek veren 33 kişiye plaket verildi. Plaket töreninin ardından ise sünnet çocuklarının bando eşliğinde geçiş töreni yapıldı. Geçiş Töreninin ardından ise rahmetli Hacı İbrahim Bodur’un vasiyeti olarak her yıl bir temel atan ya da bir tesis açan Kale Grubu, bu yıl da bu geleneği devam ettirerek, geçen yılki Seramik Bayramı’nda temeli atılan, Kale’nin 30 milyon liralık yatırımı 2. Sinterfleks fabrikasının açılışını gerçekleştirdi. Gruba 120X360 cm ebadında ince karo üretme kabiliyeti kazandıran bu yatırım, sinterflex üretim kapasitesini ikiye katladı.

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, rahmetli Hacı İbrahim Bodur liderliğinde ‘köklerden göklere’ ilham verici bir yolculuğa imza atan Kale Grubu’nun, bundan sonra da ülke sanayiinin geleceğine yatırım yapmayı sürdüreceğini söyledi.

Törende bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ise “Kale Grubunun 60. Yılını tebrik ediyorum.  Rabbim nice 60 yıllara erişmeyi, nice hizmetleri ülkemize ve milletimize kazandırmayı nasip eylesin. Bu dua ve temenni ile Kale Grubu’nun kurucusu ve kendimin de bizzat tanışmış olmamdan dolayı bahtiyarlık duyduğum İbrahim Bodur’u rahmetle ve şükranla anıyorum. Rabbim mekanını cennet eylesin. Ülkemizde sanayicilik zor bir iştir. Hele hele 1950 yılını düşündüğümüz zaman. O zamanda sanayicilik büyük cesaret isteyen bir işti. Kaldı ki bunu Anadolu’nun küçük bir kasabasında, Çanakkale’nin Çan ilçesinde başlatmak her baba yiğidin harcı değildir. Büyük sanayi şehirlerinde sanayicilik yapmak biraz daha kolay olabilir fakat Çanakkale’de bu işe soyunmak büyük cesaret işidir. Ancak o günkü cesaret bugün binlerce çalışana iş sunan bir yapıya dönüşmüştür. Bu vesileyle başta Kale Grubu Yönetim Başkanı Sayın Zeynep Bodur olmak üzere tüm Kale Grubu çalışanlarına hükümetimiz adına teşekkür ederim” dedi.

“HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİL”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ayrıca “Kale Grubu bugün sadece sanayi alanında değil, ülkemiz için çok kritik öneme sahip savunma sanayi alanında çok büyük hizmetlere imza atıyor. Bugün savunma sanayi alanında Türkiye’nin en büyük şirketlerinden bir tanesi de Kale Grubu oldu. Kale Grup, artık uçak motorlarının üretiminde pay ve iddia sahibi konumunda. Bu gerçekten ülkemiz adına gurur verici bir gelişmedir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Savunma sanayi yatırım açısından çok zor bir alandır. Kale Grubu bugün bu alanda sadece ülkemiz için değil büyük uluslararası projelerinde parçası haline gelmiştir. Bu alanda gösterdiği faaliyetler Kale Grubu’nu, yakında dünyanın önemli firmaları arasına sokacaktır. Buna inancım tam. F35 savaş uçaklarına parça üretmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Ayrıca Türkiye’nin öncelikleri arasında bulunan jet motorunu üretmek ve yeni projeler için uluslararası platformda yeni projelere imza atmak herkesin harcı değildir” dedi.

Törenler, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve diğer katılımcılara yeni açılan tesisi gezdirmesinin ardından son buldu. Sabih Can DurmuşBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com