EYVAH, ÇOCUK AÇ!

2-5 yaş arası çocuklarda beslenme oldukça önemlidir. Çocukların beslenmesi anneleri en çok yoran konuların başında geliyor. Yedi mi, yemedi mi, aç mı, tok mu, sevecek mi gibi sorular annelerin kafasındaki deli sorulardan.

2-5 yaş çocuk beslenmesinde çocuğun aldığı gıdalarda yaşam biçimi ve girilen sosyal ortamların rolü büyük. Sofraya ailece oturmak, seçtiğimiz restoranların çocuklara uygunluğu, çocuğun damak tadını bilmek… Ama en önemlisi ise çocuk aç mı tok mu onu bilmek.  Kesin bir bilgi var ki, tok çocuk yemek yemez.

Annelerin çocuklarını tanıması işte bu sıkıntılı yemek konusunda oldukça önemli.  Ayrıca büyümenin her evresinde çocuğumuzun farklı davranabileceğini de unutmamamız gerekiyor. 2,5 yaşına kadar önüne ne koysam (brokoli ve Brüksel lahanası dahil)yiyen evimin küçük prensesi son zamanlarda çok az yemekle yaşamaya devam ediyor.  Çocuğumuzun hem sağlıklı beslenmesi hem de severek yemesi için yapabileceğimiz ufak tefek şeyler de var. Mesela köfte yemeyi çok seven kızımın köfte harcının içine sokabileceğim bütün sebzeleri koyuyorum. Sadece peynir yemediği ama böreği de çok sevdiği için haftada iki kere peynirlik börek yapıyorum. Yoğurt yemeyi sevmediği için her akşam öğününde ayran içiriyorum. Karpuz, erik gibi meyvelerin suyunu sıkıp bin bir zorlukla meyve suyu kutularına dolduruyorum ki (şırınga ile yapmışlığım da var) meyve yemiş olsun.  Pekmezi hala çikolata sanıyor.

Siz de öğünlerde ufak tefek değişiklikler ile aslında hiç sevmediği ve yemediği gıdaları çocuklarınıza yedirebilirsiniz.

Başka neler yapabilirsiniz?

Birlikte yemeğe gittiğiniz yerleri dikkatle seçin. Masaya gelmesini istemediğiniz sağlıksız yiyecekleri garsona gizlice söyleyebilirsiniz.  Yaz aylarında çocuğunuz için ayran isteyeceksiniz ve o ayran masaya soğuk gelecek. Önceden garsonu uyarabilirsiniz.

Çocuğunuza aile büyüklerinden biri bakıyorsa günlük yemeğini de bırakabilirsiniz, bazı sınırlamalar da getirebilirsiniz. Sadece bir kez çikolata verelim gibi.

Özellikle 2 yaş gurubundaki çocuklar kendilerini fark ettirebilmek için çok  fazla hayır derler( benim prensesim değil  kelimesini tercih ediyor. Kaç yaşındasın kızım, iki değil gibi). Bu dönemde kaçınılmaz olarak her evde yaşanan bu inatlaşmaları hemen hemen her zaman minikler kazanır. O yüzden asla pazarlığa girmeden bir ara öğünde az miktarda istediğini vermek sorunu kökten çözer. Yemek alışkanlığında pazarlık etmek hiçbir zaman çözüm değildir.

Çocuğunuz aç kaldı diye asla yumuşamayın. Çünkü kimse aç yaşayamaz. Günün sonunda muhakkak yiyecektir. O yüzden yemek konusunda inatçı çocukların hiçbir günü birbirini tutmaz. Bir gün hiçbir şey yemezse bir sonraki gün muhakkak yer.

Aç kalmasın diye çocuğa istediğini vermek çocuğu aç bırakmaktan daha çok zararlıdır. Bunu da asla unutmayın kafasında deli sorular olan anneler!

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.