ÇOMÜ’lü öğretim üyesi REBTEK Başkanı oldu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Çalışkan, Gelibolu’da yaşayan Beyaz Ruslarla ilgili yaptığı araştırmalar neticesinde, Rusya Ekonomi, Bilim ve Teknoloji Konseyi (REBTEK) Türkiye Bilim Danışma Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin haberine göre; Turizm Coğrafyası ve Kültür Coğrafyası ile ilgili çalışan Doç. Dr. Çalışkan, Türkiye ile Rusya arasında çeşitli alanlarda işbirliği ve ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen ve her iki ülkede faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan REBTEK’in, karşılıklı projelerin hayata geçirilmesine danışmanlık eden bir organizasyon olduğunu belirterek bu görev süresince Türkiye ve Rusya arasında sektörel, kültürel ve akademik işbirliği örneklerini hayata geçirmek için çeşitli projeler hazırlayacaklarını ifade eden Doç. Dr. Vedat Çalışkan, “Benim görevim bu alanda Türkiye’deki bilimsel koordinasyonu sağlamak ve katkıda bulunabilecek bilim insanlarının bir araya gelmesine yardımcı olmak. REPTEK çatısı altında çok sayıda proje olacak. Bunlar arasında belgesel filmlerin hazırlanması, akademik toplantılar ve yayın faaliyetlerinin düzenlenmesi, sektörel ve kültürel heyetlerin karşılıklı ziyaretlerinin programlanması, gezici sergi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, Gelibolu anıtı yanında bulunan küçük müzenin fiziki ve içerik olarak genişletilmesi gibi projeler bulunmaktadır” dedi.

AMACIMIZ ULUSLARARASI ARENALARDA TANITMAK

Doç. Dr. Vedat Çalışkan, Çanakkale’nin kültürel mirasının araştırılmasının, ortaya konulmasının ve bunların tanıtılmasının Çanakkale turizmi için önemli olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bizler üniversitemizde bu alanlarda çalışan bilim insanlarıyız. Üniversitemizde dünya çapında işler yapan çok sayıda, çok değerli bilim insanı var. Amacımız üniversitemizi ve Çanakkale’yi uluslararası arenalarda tanıtmak, ismini duyurmak. REBPTEK çatısı altında da bunu yapmaya çalışacağız.”

 , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com