Turan’dan 2018 Müjdesi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yeni dönemde projenin takipçisi olacağının müjdesini verdi.

Geçtiğimiz aylarda AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan öncülüğünde, Troia’nın “UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi”ne eklenmesinin 20. yılı için başlatılan “2018 Troia Yılı Olsun” kampanyası meyvelerini vermeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018’i Troia Yılı ilan etti.

Önceki gün TBMM’de Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, İl Kültür Müdürü Kemal Dokuz ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Kansu, Ahmet Çelik, İbrahim Armağan Aydeğer Turan’ı ziyaret ettiler. Ziyaret esnasında Turan bu müjdeyi verdi.

Turan, heyetle yaptığı görüşmede Çanakkale’nin son yıllarda büyük atılımlar gündeme geldiğini söyleyerek şunları dedi, “Ekonomik sektörlerin yanında kültür ve turizm alanında da Çanakkale’yi marka bir şehir haline getirmeye gayret gösteriyoruz. Kısa bir süre önce UNESCO’ya yaptığımız başvuru sonucunda Assos, ‘UNESCO Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi’ne eklendi. Nihayet geçtiğimiz aylarda Troia için başlattığımız ‘2018 Troia Yılı Olsun’ kampanyası da sonuç verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığımız 2018’i Troia Yılı ilan etti.”

Troia’nın bir dünya değeri olduğunu dile getiren Turan, “Troia, sadece Çanakkale’nin ya da sadece Türkiye’nin değeri değil, tüm dünyanın değeri. 1462’de burayı bizzat ziyaret eden Fatih Sultan Mehmet’in burada izleri var. 1913’te Troia’da askeri incelemelerde bulunmuş Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in izleri var. Dünya edebiyatının öncü eseri Homeros’un İlyada Destanı da Troia’da geçer. Troia’nın tarihi bu toprakların ortak medeniyetinin tarihidir, aynı zamanda. Beslendiğimiz kültürel kaynakların arasında Troia önemli bir yer tutar. 2018’in Troia yılı ilan edilmesiyle beraber Çanakkale kültür ve turizmin başkenti niteliğine kavuşacaktır. Proje ile Troia’nın çevre köyleri kalkınacak, turistik bakımdan canlı hâle dönüşecek. Çanakkalemizin STK’ları ve kurumları bu süreçte yoğun bir çaba harcadılar. Ancak iş daha yeni başlıyor. 2018’e sıkı bir şekilde hazırlanarak Çanakkale’yi hak ettiği yere taşımalıyız” dedi.

Uzun süredir bu kararın beklendiğini dile getiren Turan, Çanakkale için bir sözü daha yerine getirdiklerini söyledi. Turan, “Bu karar uzun bir süredir bekleniyordu. Çanakkale için bir sözümüzü daha yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş da yeni dönemde projenin takipçisi olacağını söyledi. Sayın Bakanımıza da bundan dolayı teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda bu iş için çaba harcayan Valiliğimize ve heyete teşekkür ederiz” diye ifade etti.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.