Her gün saç yıkamak zararlı mı?

Hava sıcaklıkları arttıkça her gün kendinizi suyun altına bırakıyorsanız dikkat! Bu saçlarınıza hiç iyi gelmeyebilir.

Havalar çok sıcak olmaya başladıkça her gün duş almak da kaçınılmaz hale geliyor. Hatta öyle ki bazen günde iki ya da üç kere bile duş almamız gerekebiliyor: bunalınca, uyumadan önce, sabah uyandığımızda, yorgun bir günün sonrasında… Suyun fiziksel ve zihinsel faydalarını tartışmaya gerek yok. Ancak sık duş almak saçlarımıza o kadar iyi gelmeyebiliyor.  Saçları her gün yıkamak saç derisindeki koruyucu bakterileri öldürüyor. Bu da saç derimizin kepeklenmesine hatta saçlarımızın dökülmesine yol açabiliyor.

SAÇIN YAĞI ÇOK ÖNEMLİ

Saçımızın sahip olduğu yağ içerisindeki vitamin ve minerallerle saçı besleyici bir özelliğe sahip. Dolayısıyla her gün saçlarınızı yıkayıp yağlanmasına hiç fırsat vermediğinizde aslında saçınıza zarar veriyorsunuz. Saçınızdaki koruyucu tabaka eğer her gün saç yıkama ile yok olursa, saç derinizi zararlı organizmalar ve mantarların oluşumuna teslim edersiniz. Uzmanların önerdiği ve ideal olan saç yıkama aralığı ise haftada 3 gün olarak biliniyor. Ancak gün içinde saçlarınıza şekillendirici spreyler ya da benzeri ürünler sürüyorsanız saçınızı tabiî ki bundan arındırmanız gerekiyor.

Eğer sık sık saçlarınızı yıkıyorsanız, ph değeri 5,5 olan şampuanlara yönelmenizde yarar var. Ayrıca saçlarınızı yıkadığınız suyun ılık olmasında yarar vardır.

UZUN SÜRE TEMİZ SAÇLAR İSTİYORSANIZ

Saçınızın daha uzun süre temiz kalmasını sağlamak için diyetinizden yağlı veya kızarmış yemekleri çıkarın. Şeker, beyaz ekmek ve konserve gıdalar için de aynı şey geçerli. Bu ürünler yerine meyve ve sebzeler, süt, yağsız etler ve çeşitli fıstıklar tercih edin. Bu, yağ bezlerinin aktivitesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Saçınızı örmeniz, bandana kullanmanız ya da kuru şampuan kullanmanız da saçını temiz tutar. Yatmadan önce saçınızı taramayı da ihmal etmeyin.

Haber Merkezi, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com