SICAKLIKLARA DİKKAT

Dikkat kesilmeye gerek kalmadan alenen seyrettiğimiz belki zaman zaman içinde bile bulunduğumuz ama başımıza gelmesini kesinlikle istemeyeceğimiz bir sürü şeyle karşılaşıyoruz zamane şartlarında. Çünkü zamane şartlarında kimsenin kimseye ne en ufak bir saygısı ne en ufak bir tahammülü kaldı. Trafikte gün içerisinde yol verme nedeniyle kaç tane kavganın çıktığının sayısını tutabilenimiz kalmamıştır herhalde. Herkes yay gibi gergin. Adeta patlamaya hazır bir barutuz bakıldığında. Hani bir ateşimiz eksik patlamaya… O ateşi de zaten incir çekirdeğini doldurmayacak şeyleri bahane ederek istediğimiz zaman yakıveriyoruz. Korkumuz da kalmadı sanki artık. İnsan korkar. Başına bir şey gelmesinden değilse de geride bırakacağı sevenlerinin çekeceği acıları düşünür korkar. Aksine gözü karayız tam manasıyla. Aslında hiçbirimiz Allah’tan başka hiç bir şeyden korkmayız bakıldığında. Ancak korkmalıyız aslında.

Belki bu gözü karalığımız artan hava sıcaklıklarındandır. E nihayetinde sıcak hava sinir yapar bünyede. Yapar da sabır da lazım hepimize. Saygıyı kaybetmemek lazım. Gülsek aslında birbirimizi her gördüğümüzde. Trafikte benim önüme geçmiş. Geçsin ne olacak? En fazla gideceğin yere 5 saniye geç gidersin. 5 saniyelik gecikme için gideceğimiz yere hiç gidememek göze alınacak şey mi? Bırakalım önümüze geçen 5 saniye erken varsın gideceği yere. Belki onun işi daha acildir. Belki karısının doğum haberini almıştır bir an önce yetişmelidir hastaneye. Belki de bir sevdiğine bir şey olmuştur bırak bizim önümüze geçmeyi uçası gelir bir an önce sevdiğinin yanında olabilmek için. Önce sormak lazım bu kaybettiğin 5 saniyeye değer mi diye. Peki, senin için çok önemli olan bu 5 saniyede ne yapacaksın.

Sabır lazım hepimize fazlasıyla tahammül. Saygı lazım her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan saygı… Cehennem sıcakları yine geri geliyormuş meteorolojik verilere göre şu günlerde. Aman diyeyim. Aman dikkat. Değmez hiçbir şeye, birbirimize zarar vermek. 5 saniye için değil, 5 saat, 5 gün, 5 yıl, 50 yıl için bile değmez. Atalarımız dediği gibi keskin sirke küpüne zarar. Aman öfkeyle kalkıp zararla oturmayalım. Kimseyi de zararla oturtmayalım. İnsan sağlığından daha önemli hiçbir şey yok. Birbirimize anlayış göstermekten de hiç birimize zarar gelmez.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com