Emlak Vergileri El Yakacak

Emlak vergilerinde 2018 yılından itibaren geçerli olacak artışlar tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de gündem konusu oldu. Çanakkale’de arsa ve arazi birim metrekare değerlerinin yeniden düzenlenmesinden sonra metrekaresi en pahalı bölge Kayserili Ahmet Paşa Caddesi olacak.

Arsa ve arazi birim metrekare değerlerinin belirlendiği şu günlerde artış oranlarının tüm ülkede yüksek seviyelerde gerçekleşmesi ve yurt çapında artışların en fazla derecede gözlendiği belediyelerin CHP’li belediyeler olması üzerine Çanakkale’de 2018 yılında geçerli olmaya başlayacak emlak vergilerindeki artış oranının nasıl ve ne seviyelerde yapıldığını araştırdık. Takdir Komisyonu tarafından 10 Mayıs 2017 tarihinde alınan kararlar ile kentteki metrekare birim fiyatı en yüksek bölge Cevatpaşa Mahallesi Kayserili Ahmet Paşa Caddesi olarak belirlendi. Bu caddedeki en yüksek bedel metrekareye 4 bin TL olarak düzenlendi. Düzenleme sonrası oluşan bedellere itiraz için 30 Temmuz 2017 son gün olarak belirlendi.

“VERGİ ARTIŞI ÇANAKKALE İÇİN NORMAL SEVİYEDE”

Mali Hizmetlerden sorumlu Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı S. Handan Özyayla konuyla alakalı gazetemize yaptığı açıklamada 4 yılda bir Takdir Komisyonu tarafından belirlenen rakamların önümüzdeki 4 yılı kapsayan artış oranlarının Çanakkale için normal seviyelerde olduğunu belirtti. Emlak vergilerinde yapılacak düzenlemelerin Takdir komisyonunda alınan karar doğrultusunda yapıldığını belirten Özyayla, rayiç bedelin belirlenmesinde en önemli etkenin bölgelerin gelişme hızına göre değişim gösterdiğinin altını çizdi. Oluşan yeni vergilere karar veren Takdir Komisyonunda, Çanakkale Belediyesinden 2 yetkili, Çanakkale Defterdarlığı Gelir İdaresinden 2 yetkili, Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden 1 yetkili, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasından 1 yetkili ve ilgili mahalle ya da köy muhtarının yer aldığına değinen Özyayla, artışların kapsamlı bir değerlendirme çalışması yapılarak belirlendiğini belirtti.

“EN ÖNEMLİ ETKEN GELİŞME HIZI”

Her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar bir emlak zammı yapılmasına rağmen 4 yılda bir rayiç bedeller üzerinden emlak vergilerinin tekrar düzenlendiğini söyleyen Handan Özyayla, bu artış oranlarının Çanakkale’de yerine göre yüzde 30, yerine ve bölgesine göre yüzde 900 oranında bile yapılabileceğine dikkat çekti. Çanakkale’deki arsa ve arazilerde piyasa değeri ile rayiç bedel arasında büyük farkların olduğunu da belirten Başkan Yardımcısı Handan Özyayla, şehirdeki en yüksek bedele sahip olan yerlerin başında Kordon bölgesinin geldiğini söyledi. Özyayla arsa ve arazi birim metrekare fiyatları belirlenirken o bölgedeki imar planları, hastane ve okula yakınlık, havaalanı, hastane ve üniversiteye yakınlık, ticari işletmeler ve alışveriş merkezlerine yakınlık ve bölgenin gelişim hızına paralel olarak belirlendiğini belirtti. Çanakkale için oluşan bedellerin Belediye binasında, ÇTSO’da, Vergi Dairesinde ve Muhtarlıklarda asılı olduğunu belirten Özyayla, “Listeler 30 Temmuz’da inecek. O tarihe kadar itirazda bulunulabilir” diye ekledi.

“ASIL SORUNUMUZ TAPU HARÇLARI”

Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara ise gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Vergi artışının belirlendiği Takdir Komisyonuna Emlakçılar Dayanışma Derneği olarak biz katılamıyoruz. Şu ana kadar Çanakkale’deki artışlar ile alakalı resmi kurumlardan bir bildiri gelmedi. Ancak Çanakkale için rakamların yüksek olduğunu söyleyemeyeceğim. Piyasa işlem değerlerine bakıldığında belirlenen rayiç bedellerin çok çok üzerinde rakamlarla karşılaştığımızı görüyoruz. Asıl sorunun tapu harcı olan binde 4’lük pay olduğunu düşünüyorum. Bu pay yüzünden piyasa bedeli ile rayiç bedel arasında büyük farklar oluşuyor. Burada yapılacak bir düzenleme ile bu pay en azından binde 1’e çekilse bunları tartışmaya gerek kalmaz diye düşünüyorum.”

Engin ÖrenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.