Domatese kadın eli

“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında Domates Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü düzenlendi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ “İlimizde sulu tarım alanlarının ana ürünü olan domates yetiştiriciliğinde; fidelerin hazırlanması, fidelerin tarlaya dikilmesi, çapalama ve hasat gibi temel üretim aşamalarında ‘kadın işgücü’ büyük rol oynamaktadır.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü haber bültenine göre; “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” Programı kapsamında Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan “Yerli ve Yeni Çeşitlerle  Domates Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması,Tescil Edilen Yeni Domates Çeşitlerinin Çiftçilere Ulaştırılması ve Yaygınlaştırılması” Projesini değerlendirmek için Biga İlçesine bağlı Sığırcık Köyünde “Domates Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü”  düzenlendi.

Tarla gününde açılış konuşması yapan demonstratör kadın çiftçi Hatice Şen; “Böyle bir proje ile demonstrasyon kuracağımızı öğrendiğimde eşim ve ben de hiç tereddüt etmeden kabul ettik. Çünkü bu çeşitlerin atalarımızın tohumlarından İnce Kabuklu Eski Köy Tipi Domates Tohumlarından yola çıkarak geliştirildiğini öğrendim. Hepinizin bildiği gibi artık tüketiciler de daha organik, doğal,  hastalık ve zararlılarla mücadelede daha kontrollü üretim yapılan, yerli tohumlardan elde edilen  gıdaları tercih etmektedir. Dolayısı ile biz üreticiler de bu konuda elimizden gelen titizliği göstermeye çalışıyoruz, çalışacağız da içiniz rahat olsun” dedi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ; “İlimizde sulu tarım alanlarının ana ürünü olan domates yetiştiriciliğinde; fidelerin hazırlanması, fidelerin tarlaya dikilmesi, çapalama ve hasat gibi temel üretim aşamalarında ‘kadın işgücü’ büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle, domates üretiminde kalitenin ve verimin artırılmasında kadın çiftçilerimizin tarımsal yenilikler ile buluşturulması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda kadın çiftçilerimize yönelik eğitim ve yayım faaliyetleri ile yerli ve bölgeye uygun diğer domates çeşitlerinin özellikleri tanıtılarak, kalite ve verimliliğin artırılması amacıyla bu proje hazırlanmıştır. Çanakkale Domatesi’nin özellikli bir ürün olarak isim yapması ve ön plana çıkması da bölgedeki domates üretimini daha da önemli hale getirmiştir. Ayrıca pazarlarda büyük bir üne sahip olan ‘Çanakkale Domatesi’ kalitesini koruduğu müddetçe pazar sıkıntısı çekmeyeceği kanaatindeyim.” dedi.

Domates Hasat Şenliğinde “En Güzel Domates Yarışması”na katılan üreticiler arasında;  birinciliği Rafet Aynur, ikinci Samet Güner, üçüncülüğü ise Ufuk Sali  paylaşarak çeşitli ödüller  aldılar. Hasat Şenliğinde “Biga Sancak Mehter Takımı” bir gösteri yaptı. Vali Yardımcıssı Ömer Faruk Ateş’in de katılımı ile tarlada domates hasadı yapıldı. Domates yemeklerinden oluşan ikramlarla etkinlikler sona erdi.Tarla Gününe, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi “Kırsalda Kadın Hizmetleri Birimi”, Siyasi Partiler,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü,Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Biga Ziraat Odası Başkanı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, Birlik, Kooperatif Başkanları, Kurum Müdürleri, Köy Muhtarları, çok sayıda üretici katıldı., , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.