ZEHRA’NIN KÖŞE YASTIĞI…

Her insan bir cihan! Bir cihan yetiştirir anneler. Kendinden azala azala olur çoğalır evlat dediğin… Ne gece uykusuzlukları ne karnı doydu mu endişesi… Hiç biri nefes alıyor mu sorusu kadar sancı çektirmez anneye… Doğum sancısı bile!

Ama gelgelelim, bir insan yavrusunu uyutmak da öyle böyle kolay iş değildir. Kırk sekiz takla atarsınız o vaktinde uyusun, uyusun da büyüsün diye. Şehrazat da olursunuz bir anda, yanık sesli bir türkücü de… Uyumaz. Ayağınız da sallar sallar durursunuz. Ya uyumaz ya da siz durur durmaz o uyanır. Uyutursunuz, ayy biri gelir zile basar. Tam uyudu yerine yatırayım dersiniz, basar yaygarayı.  9 dilde makale okursunuz, blogları takip edersiniz, alt komşuya, yengeye görümceye sorarsınız, uyumaz.  Amerika’da uyku koçluğu eğitimi almış danışmanlara kadar gider sizin iş! Uykusu olmayan çocuk uyumaz.  Düzenli bir aile hayatı olmayan evde hele hiç uyumaz!

Peki ben ne yapıyorum, üstteki saydığım her şeyi yaptıktan sonra ne yaptım? Önce bir durdum çünkü çok yorulmuştum. Doğum sancısı çekerken sabaha kadar nasıl dakika dakika sancı sürelerini not ettimse (sabahın köründe ebenin eline tutuşturdum da, bin tane sayıyı görünce evrenin şifresini görmüş gibi bakmıştı bana) her gün kaçta yattı, kaçta kalktı yazdım. Sonra bir baktım ki bir beyaz yastığa sarılıyor uykusu gelince! Ona güvenmiş, ısınmış. Sevmiş o yastığı evin küçük kızı. O gün bu gün (22 aydır) biz nereye, yastık oraya…

Gerçi son zamanlarda yastık da pek kafi olmuyor. 2 buçuk yaşındaki evin küçük kızı erken ergenliğe girdiği için uyurken pek sinirli halleri de var. Ben de bir aydede masalı uydurdum. Aydede yorulmuş, uykusu gelmiş, güneşi çağıracak. Bunun için de senin uyuman gerekiyor artık aydede dünyayı aydınlatamaz diyorum… Tamam annecim istikamet yatak!

Her şeyin bir kolayı var. Mühim olan bizim çocuklarımızı tanımamız. Sağlıcakla nefes alsınlar da varsın akşam dokuz sabah dokuz uyumasın! Bakmayın siz ellerin anlatmalarına, her çocuğun kendi hikayesi vardır. Sağlıkla nefes alsınlar yeter! Selam olsun an içinde evladının nefes alıp almadığını bile bilmeyen analara! Selam olsun evladı toprakla uyuyanlara!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.