Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlığını Düşünenin Yorganı Pamuktan

Uzun yıllardır varlığını sürdüren

Uzun yıllardır varlığını sürdüren yorgancılık artık unutulmaya yüz tutmuş durumda. Pamuk ve yünden yapılmış olan yorganların yerini modern karşılıkları elyaf ve slikon almış durumda… Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar ve bilinçlenen toplumun bir getirisi olarak maddelerin kansorejen risk taşıyor olmaları sağlığı konusunda titiz davranan vatandaşı eski usül yastık-yorgana döndürdü. Konu hakkında bilinçlenen tüketici, maliyeti biraz daha fazla da olsa sağlığını düşünerek daha uzun ömürlü olan pamuğu tercih etmeye aşladı.

İbrahim Bostancı (56)
“46 yıldır bu işi, baba mesleğimi yapıyorum. Çanakkale’de eskiden 15-20 tane yorgancı vardı. Şu anda 3-4 tane kaldı. Yorgancılık işinde artık çırak yetişmiyor. Slikon ve elyaf çıktıktan sonra pamuk unutulmaya başlamıştı. Ancak son 2-3 yıldır pamuk yorgan ve yastığa yeniden rağbet var. İnsanlar slikon ve elyafın kanserojen olduğunu öğrendikten sonra onlara kıyasla daha sağlıklı olan pamuğu tercih etmeye başladılar. Çünkü slikon ve elyaf dikilirken kullanılan malzeme de naylon oluyor. Fakat pamuk kullanılırken kullandığımız kumaş da pamuklu olduğundan terletmiyor. İnsanlar artık annelerinden babalarından kalan yorganları yenilemek için getiriyorlar. Artık pamuk oranı daha az oluyor. Bozulan eski yorganların birinden iki yorgan çıkıyor.”

Harun Okan (45)
“Pamuğun müşterisi her zaman ayrı ve özeldir. Ben de artık pamuktan çok sentetik  ürün satıyorum. Eskisi kadar pamuk ve yün yorgana talep olmasa da yine satış yapıyoruz. Anadolu kökenli insanlarımız pamuk ve yün yorganın kıymetini daha çok biliyor. Yün ve pamuğun elyaftan daha sağlıklı olduğu bilen insanlar daha çok tercih ediyor bazen fiyatını bile sormuyorlar. Yıkanabilen slikon ve elyaf yastıklar kadınların daha çok tercih etmelerini sağlıyor ancak bu maddeler insan sağlığı için zararlı. Yorgancılık işi gün geçtikçe azalıyor biz de ürün çeşitliliğimizi arttırıyoruz. El işçiliği olduğundan fiyat olarak da pamuk yorganlar müşteriye bazen fazla geliyor.”

Hakan Okan (52)
“45 yıldır mesleğin içindeyim. İşlerimiz güzel. El emeğinin değeri hiçbir zaman düşmez. Eskiden tabii ki yorgancılık daha fazla ve iyiydi. Yorgancılık artık tarih olmak üzere. İnsan günde 8 saatini dinlenmek için uyuyarak geçiriyor. Bu neden yastık ve yorgan çok önemli. Şimdi bu mesleği yapan insanın da çok az kalması ürünleri değerli kılıyor. Pamuğun teri alma özelliği var. Bel boyun ağrılarının da azalmasını sağlar. Slikon ve elyafın kolay yıkanabilir olması hanımların tercih etmesine neden oluyor. Pamuğun ise sararması caydırıcı olsa da aslında teri aldığını gösteriyor. Bunu bilenler zaten tercih ediyor. Köyde yaşayan insanlar pamuğun değerini biliyor. Ancak kentte de sağlığını düşünmeye başlayan insanlar artık pamuk yorgan ve yastığı talep etmeye başladı. Pamuk elyaf ve slikona göre daha sağlam ve uzun ömürlü olmasıyla da daha kullanışlı.” Yıldız Sağlam – Nermin G. Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech