Günebakanlar Çöpe Bakamıyor

Esenler Mahallesi Demokrasi Caddesi’nde bulunan boş bir arazi çöplüğe döndü. Her türlü atığın ve molozun yığıldığı arazinin bir tarafı siteler ile bir tarafı da günebakanlar ile çevrili…

Son on yılda yapılaşma ile beraber kentin gözde ve lüks mahallerinden biri olan Esenler Mahallesi’nde bulunan demokrasi caddesi çöplükten geçilmiyor. Çarpık kentleşmenin önünde duran, temiz ve geniş sokakları ile cazibe merkezlerinden biri haline gelen Esenler Mahallesi, Demokrasi caddesinde boş bir arazi, bazı vatandaşlarca gelişigüzel dolduruldu.

Onlarca kül çuvalından, lastik ayakkabılara, mobilya parçalarından inşaat molozlarına kadar geniş yelpazede çöplerin bulunduğu arazi hemen her sektörden insanların buraya bir kere uğradığını işaret ediyor.

Çanakkale Belediyesi ise ‘Çöp toplama gün ve saatleri dışında konteynerlere veya konteyner dışına gelişigüzel atılan her atık, çevre ve görüntü kirliliğine neden olmaktadır’ anlayışı ile yola çıkarak kimi çöpleri zaten adresinden topluyor.

Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından uzun süredir devam eden uygulama çerçevesinde, kullanılmayan ev eşyalarınız her ayın son Çarşamba günü, küçük çaplı inşaat atıklarınız her ayın son Perşembe günü, bahçelerden çıkan yeşil atıklarınız ise her ayın son Cuma günü adresinizden toplanıyor. Temizlik işleminin gerçekleşmesi için 444 17 17/1152 No’lu telefona, toplama günlerinden önce yer bildirimi yapmanız yeterli ancak kimilerine çöpleri bir yere yığıp bırakmak telefon etmekten çok daha kolay geliyor.

Arazi sahibinin ve yetkililerin bir an önce konu ile ilgilenmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, zaman içerisinde oluşan bu çöplüğün semte hiç yakışmadığını da sözlerine ekledi.

Dilek Akşen

 , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.