TATİLDE MİSİNİZ?

Hürriyet Gazetesi’ndeki haberde “Meclis’te kabul edilen yeni yasayla çalışma hayatına ilişkin önemli değişiklikler getirildi. Bunlardan biri de işçilerin hafta tatili. ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu’nda işçilerin haftada bir gün tatil yapmasını zorunlu kılan kanun maddesi de kaldırılıyor. Gerekçe ise, özellikle sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almalarının işletme sahiplerine ‘ek yük’ getirmesi. Bu düzenleme işyerleri için hafta sonu çalışmayı kolaylaştırırken, işçilerin haftada 6 günden fazla çalışmasının önünü açacak” diyor…

Bu konuyu nasıl yorumlarsınız bilemem ama işverenin işçiye yemek verme zorunluluğunun  da kaldırılacağı ileri sürülüyor.

Yani işçi için artık ‘yarı aç yarı tok’ denilemeyecek.

Bir de araştırma verilerine bakalım..

“OECD verilerine göre Türkiye en uzun mesaide ilk sırada. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre Türkiye, mesainin en uzun olduğu ülkeler sıralamasında ‘ilk sırada’ yer alıyor. Türkiye’de haftalık yasal çalışma süresi 45 saat ancak her çalışan ortalama 4 saat fazla çalışıyor. Yemek ve çay molaları ise çalışma süresinden sayılmıyor”

Peki siz hala tatilde misiniz?

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.