Kale Gibi Satranç Eğitim Projesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın fikir annesi olduğu ve Türkiye Satranç Federasyonu tarafın organize edilen Kale Gibi Satranç Eğitimi Projesi’nin ilk etabı Çanakkale’de tamamlandı.

Çanakkale’de, Türkiye Satranç Federasyonunun FETÖ hain darbe girişiminin yıl dönümü olan 15 Temmuz haftasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen şehit ailesi ve çocuklarına yönelik gerçekleştirilen ‘Kale Gibi Gelecek Satranç Eğitim Projesi’nin kapanış töreni gerçekleşti. Törene  Vali  Orhan Tavlı, TSF Başkanı Gülkız Tulay, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Gelibolu Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Dr. Firuz Erdil, Spor Şube Müdürü Sedat Bektaş, TSF Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Maden, şehit aileleri ve şehit çocukları katıldı. Projenin kapanış programında bir konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, ülke genelinde ses getiren ve son derece özel olan bu projeyi Çanakkale’den başlattıklarını söyledi.

Şehitlerin emaneti çocukların ve ailelerinin satranç öğrenmesi ve bambaşka bir dünya ile tanışmaları için hep birlikte kolları sıvadıklarını anlatan Tülay, “Kale Gibi Gelecek Satranç Eğitim Projesi’ni hayata geçirmenin, bir parçası olmanın benim için anlamı çok büyük. Projemiz ile gençlerimizin kale gibi sağlam, kale gibi güçlü bir gelecek kurmasına aracılık etmek istedik.  Çanakkale’de uzman antrenörlerimizin eğitimleri ve psikoloğumuzun desteği ile gelecek için güçlü hamleler inşa ettik.” dedi. Ülkemizin dört bir yanından gelin çocuklarımız yeni arkadaşlıkların, dostlukların temelini attılar diyen Gülkız Tülay, “Şehitlerimizin emaneti çocuklarımız ve gençlerimiz hem öğrendiler, hem eğlendiler. Projemizin beni en çok mutlu eden gelişmesi ise annelerimizin de satranç öğrenmesi oldu. Ne mutlu ki göreve geldiğimiz andan itibaren Türk satrancı sayısız zaferlere, gurur dolu başarılara ve hayata anlam katan projelere imza attı. Bu anlamlı projeye fikir anneliği yapan Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan hanımefendiye, desteklerini esirgemeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, Gençlik ve Spor Bakanlığına ve PTT Genel Müdürlüğüne bizlere ev sahipliği yaptığı için  Çanakkale Valiliğimize ve İl Müdürlüğümüze böylesine önemli bir projeyi sahiplendiği için teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Tavlı ise konuşmasında, “Bu proje çocuklarımızın geleceğinde yeni bir umut, ışık olacaktır.  Emine Erdoğan Hanımefendi’nin fikir annesi olduğu projeyi, şehitler diyarı Çanakkale’de misafir etmekten onur duyduk. 13-19 Temmuz tarihleri arasında projenin ilk aşamasının Çanakkale’den başlatılmasından onur duyduk. Gelecek nesiller için atılan adımlar çok değerli. Satranç sporunda atılan adım ülkemizin geleceği için çok önemlidir. Proje ile şehitlerimizin emaneti olan çocuklarımızın hayatında yeni bir sayfa açılacağını umut ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılara, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı tarafından hazırlattırılan mermer satranç takımları hediye edildi. Program protokol üyelerinin satranç eğitimine katılan şehit çocukları ve ailelerine katılım belgesi ile altın madalyaları vermesiyle son buldu.

Sabih Can Durmuş


Çanakkale eğitim eğitime-destek kale-grbu satranç vali orhan tavlı Bu haber 22/07/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 198 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com