Trafik Poliçesinde Primler Havuza

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hasar riski yüksek araçların trafik poliçelerinin prim ve hasar giderlerini sigorta şirketleri arasında paylaştıracak olan Havuz Sistemi hususundaki detayları Hasar Uzmanı Yıldıray Gürler gazetemize değerlendirdi.

Resmî Gazete’de yayınlanan karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılarak hasar riski yüksek araç grupları için 12 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere ‘Riskli Sigortalılar Havuzu’ adı altında bir sistem geliştirildi.

Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek olan primlerin sigorta şirketleri arasında oluşturulacak havuz ile şirketlerin zarar etmesinin önüne geçileceği ve vatandaşın da sigorta şirketlerinin çeşitli bahanelerle oyalanmasının engelleneceği bu sistemin detaylarını Hasar Uzmanı Yıldıray Gürler gazetemize değerlendirdi. Gürler açıklamasında şunları belirtti: “12 Nisan’da hazine müsteşarlığı baz fiyat uygulamasını getirdi. Bu durumdan sonra sigorta şirketleri ısrarla zarar yazacaklarını söylediler ve istemediler. Müsteşarlık yetkilileri ile sigorta şirketleri çok defa bir araya gelerek bu fiyat tarifesini tartışsalar da müsteşarlık tarifenin değişmeyeceği konusunda net bir tavır koydu. Tüm görüşmelerin sonunda sigorta şirketlerinin de zarar etmemesi adına havuz sistemi geliştirildi. Bu sistemde trafik sigortası kesen bütün poliçeler havuz sisteminin içinde olacak. Sigorta şirketleri 1, 2 ve 3. Basamak her branşı istemiyor. Fiyatlandırmada istenilen branşlar 5, 6, ve 7. Otomobil, kamyonet, traktör ve motosiklet sigortası yapmayı ise kabul ediyordu. Kamyonet, otomobil, traktör, motosiklette şirketler havuz dışında üretim yapacaklar. Ancak kamyon, çekici, tır, özel amaçlı taşıtlar, iş makineleri gibi araçlar havuzun içerisine alındı.”

“POLİÇE FİYATLARI DAHA FAZLA DÜŞMEYECEK”

“Sigorta şirketi havuz sisteminde, devlet vergilerini, SGK payını ve acente komisyonunu verecek. Yüzde 5 kadar dilimi kendine alarak kalan parayı havuza aktaracak. Trafik sigortası kesen tüm şirketler bu havuzun içerisinde olacak. Hasarlar ise bu havuz içerisinden ödenecek. Havuzu Motorlu Taşıtlar Bürosu yönetecek. Bu sistem poliçe fiyatlarının daha fazla düşeceğini düşündürmesin. Şirketlerin bu işten para kazanamaması üzerine geliştirilen bu sistemde en azından şirketlerin trafik sigortası poliçelerinden zarar etmemiş olacak. Sigorta şirketleri zararlı portföylere poliçe kesmeme konusunda direniyordu. Sistem arızası ve güncelleme bahanesiyle vatandaşlar oyalanıyordu. Bu sistemle bu durumun önüne geçilecek. Bundan sonra trafik sigortası işletiminde hasar konusunu Motorlu Taşıtlar Bürosu mu yönetecek? Yoksa yine şirketler kendi servislerine mi yönlendirecek şu an için daha belli değil.”

Engin Ören

 


Çanakkale hasar-riski havuz-sistemi poliçe-fiyatları yıldıray-gürler Bu haber 20/07/2017, Perşembe günü yayınlandı, 164 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com