Diş eti enfeksiyonları gebelik engeli

Uzmanlar, diş eti sorunu olan kadınların hamile kalma şanslarının diğerlerine göre 4 kat daha düşük olduğunu açıkladı. Çünkü bu bakteriler yumurtlamaya ve embriyonun tutunmasına engel oluyor.

Bir internet sitesinden habere göre; diş eti enfeksiyonuna sebep olan bakteriler gebe kalma sürecini uzatıyor. P. gingivalis bakterisinin embriyonun tutunmasına engel olduğunu belirten Kadın Hastalıkları uzmanları çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlar diş etlerine dikkat etmeli ve düzenli olarak kontrol ettirmeleri gerektiğini ifade ediyor.

BEBEĞİN TUTUNMASINI GÜÇLEŞTİRİYOR

Diş eti hastalığına neden bu olan bakteri (P. Gingivalis) tükürükte bulunuyor ve 1 yıl içindeki gebelik şansını 3 kat azaltıyor. Bu bakteri hem diş etlerini hem de altında bulunan kemik dokusunu enfekte ederek gebe kalma olasılığını 4 misli azaltıyor. Diş eti ve çene kemiği enfeksiyonları vücutta inflamasyona neden olarak ovulasyona (yumurtlama) ve embriyonun tutunmasına engel oluyor. Ayrıca bu inflamasyon hormon üretimini olumsuz etkiliyor ve endometriosise benzer etki oluşturuyor.

KISIRLIK NEDENİ

Bu bakteriler, diş eti enfeksiyonu klinik olarak belirti vermeden önce bile sistemik etkisini gösterebilir. Bu nedenle üreme çağındaki kadınlar ağız sağlığına özen göstererek düzenli kontrollerini ihmal etmemeliler. Diş problemi ve kısırlık arasındaki bağlantı Helsinki Üniversitesi’nde yapılan araştırmayla da kanıtlandı. Araştırmacılar 19-42 yaş aralığındaki sağlıklı, gebe kalmaya çalışan 256 kadını çalışmaya dâhil ettiler. Ağız – diş ve jinekolojik muayeneleri yapıldı. 12 ay boyunca gebelik durumu takibe alındı. Bir yıl sonunda gebe kalamayan kadınların tükrüğünde en sık saptanan bakteri P.Gingivalis’ti. Gebe kalma oranı, dişeti hastalığı olmayan ve bakteri saptanmayan kadınlarda 4 kat daha fazlaydı.

Dilek Akşen, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.