Yağmurun Bilançosu Açıklandı

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, geçtiğimiz Pazartesi günü bölgede etkili olan sağanak yağışın bilançosunu yaptığı basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı.

17 Temmuz ila 18 Temmuz günlerinde bölgemizde şiddetli yağışlar görüldü diyen Başkan Kaya, meteoroloji ve AFAD’ın bu konuda kendilerini yağış öncesinden uyardığını, kendilerinin de oda üyesi vatandaşları SMS yolu ile uyardıklarını söyledi. O gece ciddi şekilde yağışlar meydana geldiğini söylen Kaya, Bayramiç, Ezine ve Ayvacık ilçelerinin bir kısmının da bu yoğun yağışlarda olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bazı bölgelerde ilçe merkezleri ile tarım bölgelerinin bu yoğun yağışlardan olumsuz etkilendiğini belirten Kaya, “Bize gelen ilk raporlarda çok ciddi sıkıntıların olmadığı görülüyor. Fakat Bayramiç bölgesinde kalan Doğanca, Ağaçköy, Saçaklı, Çiftlik köylerinde özellikle Bayramiç Beyazı dediğimiz beyaz nektarinlerin hasat olgunluğuna ulaşmış olanlarında dökülmeler meydana gelmiş. Bu da tabi çiftçimizi zarara uğratmış.” dedi. Hasat zamanı gelmemiş ürünlerde bir zarar meydana gelmediğini belirten Ziraat Odası Başkanı, bazı bölgelerde ufak çaplı zararlar olmuş olsa da böyle bir yağışı ufak çaplı zararlarla atlattıkları için duacı olduklarını söyledi. Başkan Kaya, eğer bu yağışlar bu şekilde bir, iki saat daha devam etmiş olsa felaketin boyutlarının çok daha büyük ve feci olacağını söyleyerek, bu sebepten de bu şekilde atlatmış oldukları için şanslı olduklarını yineledi. Başkan Kaya, “Felaket bölgelerinde yaşayan hemşerilere tekrar geçmiş olsun dileklerini iletirken, zarar çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

Kaya, ayrıca bizim tespitlerimiz dışında zarara uğradığını düşünen vatandaşlar varsa, bu vatandaşların vakit kaybetmeden bulundukları bölgelerde ki İlçe Tarım Müdürlüklerine, Kaymakam’lıklara müracaat etmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Sabih Can Durmuş

 

 , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.