SEL OLAYLARINDA ARTIŞIN NEDENİ…

5 sene önce Ali Aygün Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Son zamanlarda sel olaylarında artış görmemizin nedeni nedir? Önce Gökçeada’da sonra da Bayramiç ve Ezine ilçelerimizde neden sel yaşadık? Daha çok yağmur mu yağıyor, yoksa insanoğlu hatalı planlar mı uyguluyor? Hatalı imar planları ve hatalı yapılaşmanın neticesi mi? Doğaya müdahale ve plansız kentleşmenin sonucu mu bu? Konu hakkında TMMOB güzel bir açıklama yapmış.

Bir doğa olayının afet haline dönüşmemesi için,  uzun vadeli önlemler almak gerekir. Yağış rejimleri elbette küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliğinden etkilenmektedir. Ancak bilim, küresel iklim değişikliğinin etkilerini de verilerine dahil etmiştir. Şiddetli yağışların doğal yaşam alanlarına ve kent yaşamına etkisi farklı olmaktadır. Doğal yaşam alanları yağışları tolere edebiliyorken, toprak yapısı, zemini değişmiş, betonlaşmış ve aşırı yapılaşmış şehirlerde bu yağışlar büyük sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

– Şiddetli bir yağışı,  afete dönüştüren hatalardan bazıları şunlardır;

– Orman alanlarının, toprak örtüsünün ve su havzalarının yapılaşmaya açılarak yok edilmesi,

– Şehirde yapılan kazı-dolgu çalışmalarının doğal eğim koşullarının değişmesine neden olması,

– Betonlaşma ve diğer sert zemin miktarının artması ile doğal bitki örtüsü tahrip edilerek tarım ve orman alanlarının suyu yeterince sızdırmaması,

– Dere ıslahı yapılırken dere yataklarının betonlaştırılması,

– Yağmur suyu kanallarının yetersiz olması ve kanal sistemlerinin birleşik sistemle işletilmesi,

– Yağmur suyu ve atık su kanalizasyon bakımlarının düzenli yapılmaması, gibi hatalar bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Bunun yanı sıra özellikle kentsel dönüşüm adı altında bir bölgede nüfusun ani artışı, buna karşılık altyapının değişmemesi ve bunu karşılayamaması da etkendir.

Doğal olayların olumsuz etkileri önlenebilirdir. Planlama ve denetleme mekanizmalarının etkin kullanımı, düzenli şehirleşme, kamu yararını gözeten ve doğadan yana tavır alan projelendirme sel yaşanmamasını, can ve mal kaybına yol açmamasını sağlayacaktır. Özellikle yerel yönetimler topluma karşı bu konuda sorumludurlar. Afetleri yaratan doğa değildir, doğaya hatalı müdahaledir…


ali aygün Çanakkale köşe yazısı sel-artışları Bu haber 19/07/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 219 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com