Milletvekillerinin Sesini Kesmeyin

5 sene önce Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 

TBMM İç Tüzük değişikliği yasa tasarısının görüşüldüğü Anayasa Komisyonu’nda söz alan CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz; “Demokrasiyi araç olarak görenler yüzünden bu tabloyu yaşıyoruz.” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, TBMM İç Tüzük değişikliği yasa tasarısının görüşüldüğü Anayasa Komisyonunda değiştirilmek istenilen yasa maddelerinde ki Milletvekillerinin sesi kısılarak meclisin işlevsizleştirilmek istenmesine itirazını dile getirmek için Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz aldı.

Konuşmasına “Milli iradeniz sadece sözde” ifadesiyle başlayıp, “her seferinde milli iradeden bahseden iktidar, bu tasarı maddeleriyle milli iradeyi bir kez daha yok saymış olacak” diyerek devam eden CHP’li Öz, “Milletvekilinin sesini kısmak istemek, milletin sesini kısmak olacaktır” vurgusunu yaptığı konuşmasında şunları ifade etti;

Vatandaşın Bilgi Almasını Engellemek

“Değişiklik teklifinin 9’uncu maddesi, tasarıların Meclis Başkanı tarafından komisyonlara havalesiyle ilgili itirazın sözlü yapılmasını hükme bağlayan İç Tüzük’ün 73’üncü maddesini düzenleyerek bu itirazın yazılı yapılmasına hükmetmektedir.

İç Tüzük’ün 73’üncü maddesine göre, hükûmetin hazırladığı kanun tasarısı Meclis Başkanlığı tarafından komisyona havale edildiğinde milletvekilleri olarak söz alıp itiraz hakkımızı kullanabiliyoruz. Sözlü itiraz hakkımız kamuoyu ve vatandaşın bilgilenmesi açısından önemlidir.

Teklif edilen kanun tasarısının toplumun ve vatandaşın yararına olmadığını düşündüğümüz noktada ya da yanlış komisyona sevk edildiğini düşündüğümüz noktada bizim söz almamız daha tasarı komisyona gitmeden kamuoyu oluşturma imkânı sağlayacaktır. Özetle şunu söylemek istiyorum ki maalesef her zaman olduğu gibi muhalefetin sesini kısıp vatandaşın bilgi alma hakkını kısıtlamak sonucunu doğurmaktadır.

Milletvekilinin Konuşma Hakkı Elinden Alınıyor

Buradaki problem konuşma süresine müdahaleden daha vahimdir ki konuşma imkânı hiç verilmemektedir. Milletvekilleri olarak konuşturulmayarak, Meclisin işlevini azaltarak yani halkın temsilcisi olan bizlerin söz alarak konuşmasının engellenmek istenmesi ve milletvekillerinin âdeta susturulması milletin de, millî iradenin de susturulması demek olacaktır. Üzülerek söylemeliyim ki her defasında millî iradeden bahseden iktidar, bu tasarı maddeleriyle millî iradeyi bir kez daha yok saymış olacak.

Milli İradeyi Susturamazsınız, Yok sayamazsınız

Sayısal çoğunluk üstünlüğünüz her istediğiniz değişikliği yapacağınız anlamına gelmez değerli iktidar milletvekilleri. Milletimiz oylarıyla iktidarı belirlediği gibi, oylarıyla muhalefeti de belirlemiştir. Oluşan tabloyla milletimiz size ‘İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.’ dememiştir. Muhalefetle uyum içinde, anlaşarak ve uzlaşarak millî iradenin tamamını sağlamamız gerekir ki milletimiz bizden bunu talep etmektedir. Size oy verenlerin oluşturduğu millî irade ise muhalefeti oluşturanların oyları da millî iradedir. Kendi bakış açınızla çoğunluğu sağlayarak millî iradeyi tek başınıza temsil ettiğinizi düşünmeyiniz, biz birlikte millî iradeyiz.

Bir kişinin alacağı kararları yasalaşma sürecinde sizlerin dahi duyması engellenerek komisyona havale edilmesine nasıl doğru diyeceksiniz? İtiraz hakkımız ‘Meclisi yavaşlatma’ olarak değerlendirilmemelidir. Amacımız, Meclis çalışmalarının milletten gizlenmemesidir.

İnanıyorum ki tasarı maddesi Komisyonda geri çekilecektir, verdiğimiz önerge kabul edilecektir ve bu değişiklikle, madde mevcut hâlinde kalarak Meclis çalışmalarının milletten gizlenmesinin önü kapanmış olacaktır. Biz birlikte millî iradeyiz, dediğim gibi, birlikte milletin sesiyiz. Lütfen, çalışmalarımızda milletin sesi olan milletvekillerinin sesini kesmeyin diyorum, hepinize saygılar sunuyorum.”

Haber Merkezi

 


anaya-komisyonu bülent öz CHP Çanakkale Bu haber 19/07/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 142 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com