Yağmura rağmen nöbete devam ‘Gülpınarlılar direniyor’

Zeytinlik alanlarında yapılan sondaj çalışmalarına karşı direnen ve tepkilerini gösteren Gülpınarlılar geçtiğimiz gün yağan şiddetli yağmura rağmen nöbetlerini sürdürdü.

İDA Dayanışma Derneği’nin de katılarak destek verdiği eylem sonrası gazetemize açıklamada bulunan dernek başkanı Hicri Nalbant, dernek olarak Gülpınarlıların yanında olduklarını belirterek “ÇED raporu gerekli değildir raporu verenler suç işliyorlar” dedi.

Ayvacık’ın Gülpınar köyü sakinleri zeytinlik alanlarında yapılan sondaj çalışmalarına tepki göstermek amacıyla tuttukları nöbeti şiddetli yağmura rağmen sürdürüyor. Yöre halkı zeytinlik alanlarında yapılan sondaj çalışmalarına karşı Ağustos ayı ortalarında başlattıkları nöbeti elden bırakmıyor. Çanakkale Valiliği tarafından bölgeye Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu ‘gerekli değildir’ izninin verilmesinin ardından çalışmalara başlayan termal su arayan tesisler yöre halkının sağlığını tehdit ediyor. Zeytinlik alanları haricinde içme suları ve tarımsal sulamada kullandıkları suların da tehdit altında olduğu Gülpınarlılara, İDA Dayanışma Derneği üyeleri yağmur yağışının başladığı gün Gülpınar’a giderek destekte bulundu. Gazetemize konuşan dernek başkanı Hicri Nalbant, Gülpınar haricinde Tuzla’da da termal enerji kurmak üzere sıcak su arayan şirketlerin olduğunu anımsatarak, Çanakkale’nin tabiatının tehdit altında olduğunu belirtti.

“ÇED RAPORU GEREKLİ DEĞİLDİR RAPORU VERENLER SUÇ İŞLİYORLAR”
İDA Dayanışma Dernek Başkanı Hicri Nalbant, termal enerji üretmek isteyen şirketlerin çalışmaları yapabilmek için Çanakkale Valiliği’nden ÇED raporu almaları gerektiğini anımsatarak “Çanakkale Valiliği bu şirketlere kolayca ÇED gerekli değildir kararı veriyor. kararı verirken kurumlardan görüş aldık diyorlar ama sondaj çalışması için verdikleri yer zeytinlik alan. Zeytincilik yasasına aykırı bir karar. Çanakkale Valiliği incelemeden ÇED gerekli değildir kararı veriyor. Gülpınar’da ikinci kez bu karar verildi. Zeytinlik alanda sondaj çalışması yapılmaması lazım. Zeytinlik her yerde yetişmiyor ama termal kaynak bir çok yerde, zeytinin yetişmediği yerlerde de var. Zeytinlerin korunması lazım. Bu bölge için, Türkiye hatta dünya için zeytin çok önemli. Zeytin, gıdadan kozmetiğe kadar değerlendirilen bir üründür. Zeytinliklerin ortasında ÇED gerekli değildir raporu verilip sondaj yaptırılamaz. ÇED raporu gerekli değildir raporu verenler bilerek ya da bilmeyerek suç işliyorlar. Sondaj çalışmalarında kullanılan kimyasallar yeraltı sularına karışıyor. Gülpınar’ın içme suları ve tarımsal sulama kaynağı yeraltından sağlanıyor. Gülpınar’da halk sağlığı tehdit ediliyor” dedi.

Atakan Alkış, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com