Çanakkale yağmura teslim oldu

Dün gece başlayan sağanak yağış nedeniyle Çanakkale il genelinde birçok yer yağmura teslim oldu. Bayramiç ve Ezine’de sel felaketi yaşanırken, bazı ev ve işyerlerini su bastı.

Çanakkale il genelinde birçok yerde dün gece başlayan yağmur ev ve işyerlerinin sular altında kalmasına neden oldu. Meteoroloji verilerine göre Bayramiç’te metrekareye 163,3 kilogram yağış düştü. Bayramiç’te etkili olan yağışlar, ilçede sele neden oldu. Bayramiç’te yağış nedeniyle sokak ışıkları söndü ve akabinde ilçe karanlığa gömüldü. Evlerine ve işyerlerine su basan vatandaşlara Bayramiç Belediyesi itfaiye ekipleri vidanjör ile yardım ederek su tahliyesinde bulundu. Bayramiç-Çan Karayolu ise yağmur nedeniyle su altında kalarak bir süre trafiğe kapatıldı. Şiddetli sel Bayramiçteki kaldırım taşlarını da yerlerinden söktü. Çanakkale/Merkez’de metrekareye düşen yağış miktarı ise 13,3 kilogram olarak belirlendi.

GÖKÇABAYIR’A AFAD EKİPLERİ GİTTİ

Ezine’de de şiddetini öğle saatlerinde gösteren yağış, gece saatlerine kadar devam etti. Sağanak yağmur nedeniyle Ezine’nin Gökçebayır köyünde selden dolayı bir okul yıkıldı, 3 ev zarar gördü ve çok sayıda evin istinat duvarı yıkıldı. Sel sularının taşıdığı atıklar, kepçe yardımıyla temizlenmeye çalışıldı. Selin ardından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Çanakkale İl Müdürlüğü ekipleri Gökçabayır Köyü’ne gelerek incelemelerde bulundu. Ezine’de metrekareye 74,2 kilogram yağış düştüğü belirlendi.

Akçin çayında oluşun taşkında ağaçların devrildiği öğrenildi. İlçede süren alt yapı çalışmaları sebebiyle bozuk olan yollar çamur gölüne döndü. Kent merkezinde motosikletleriyle yağmura hazırlıksız yakalanan kentlilerin kendilerini en yakın bölgelerdeki kapalı alanlara attıkları gözlemlendi. Şiddetli yağmura motosikletleriyle hazırlıksız yakalanan yaşlı bir çift Kepez Balıkçı Barınağı’na kendini zor attı. Kısa sürede epey ıslandıkları gözlenen çiftin kuruması için balıkçı barınağındaki soba ateşlendi.

Havaların sıcaklıklarının 19 Temmuz Çarşamba gününden itibaren tekrar mevsim normallerine dönmesi bekleniyor. Meteoroloji’den yapılan tahminlere göre beklenen en yüksek sıcaklık dereceleri ise şöyle; Çarşamba ve Perşembe 29 derece,  Cuma günü 31, Cumartesi 32, Pazar günü ise 33 derece.

Atakan Alkış – Sabih Can Durmuş, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.