“Anıtkabir’e dokunma”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Anıtkabir’de yapılaşmanın önünü açacak imar plan değişikliği yapması üzerine, kentin önde gelen siyasileri ve sendikalar yaptıkları basın açıklamaları ile durumu protesto etti.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, CHP İl Başkan Yardımcısı Avukat Güneş Pehlivan ve Birleşik Kamu-İş Çanakkale Temsilciliği Anıtkabir’de yapılaşmanın önünü açacak imar planı değişikliği hakkında yazılı basın açıklaması yaparak durumu protesto etti.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Anıtkabir ziyareti gerçekleştirdi. Milletvekili Öz, yaptığı açıklamada; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi değerlerini ve miraslarını yok etmeye neden olabilecek herhangi bir değişiklik, Cumhuriyetin temelleri ile oynamaktır. İmar plan değişikliği dahi olsa herhangi bir sebeple toplumumuzun hassasiyet gösterdiği değerlerine müdahaleyi kimse müsaade etmez. Tüm yöneticiler bilmelidir ki Anıtkabir yapılaşmaya açılamaz hatta böyle bir konu tartışma konusu dahi edilemez.” dedi.

CHP İl Başkan Yardımcısı Avukat Güneş Pehlivan yazılı bir açıklama yaparak; “Anıtkabir’e yönelik en ufak bir saygısızlığı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün nezdinde, Cumhuriyet’in kurulmasından itibaren bu ülkede yaşamış olan ve gelecekte yaşayacak olan teker teker bütün vatandaşlarımıza yönelik bir suç olarak kabul ediyoruz. Anıtkabir tarihi alanına yapılacak en ufak bir müdahaleye asla iznimiz yoktur. Hiçbir şüphem yoktur ki Türk halkı Atasının kabrinde gerekirse 24 saat nöbet tutacak, Anıtkabir tarihi alanını bu yakışıksız saldırılardan koruyacaktır.  Dolayısı ile Atatürk Cumhuriyetinin değerleriyle, kültürel ve tarihi mirasını hedef alan bu provokasyona derhal son verilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Kamu-İş Çanakkale Temsilciliği ise yaptığı açıklamada; “Anıtkabir tüm ulusa ait anıtsal bir alandır. Her ne amaçla olursa olsun yapılaşmaya açılamaz. Anıtkabir rant alanı değildir. Bu vatan da yaşayanların kalbidir. Ülkemizi 15 yıldır yöneten siyasal iktidar, modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran, devrimlerini gerçekleştiren ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten rahatsız olmaktadır. Ancak Türk milleti, Atatürk’ten ve onun kurduğu Cumhuriyetten asla vazgeçmeyecek ve sonuna kadar sahip çıkacaktır.” dedi. Haber Merkezi

 , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.