Buuuzzz gibi koruk suyu!

Yaz aylarının vazgeçilmesi olan Koruk Suyu birçok derde deva… Kolesterolden şekere, damar tıkanıklığından hararete kadar türlü sıkıntılara çare olan bu mucize içeceği ustasından dinledik.

23 yıllık esnaf olan Aynalı Çay Evi işletmecisi Hasan Hüseyin Kocaeren, eskiden her kahvede olan koruk suyunu, askerden geldikten sonra yeniden canlandırdı. İstanbul ve İzmir’de yaşayan Çanakkaleli vatandaşlar; “Özellikle koruk suyu içmek için buraya geldik. İlimizin bir değeridir. Çocukluğumuzdan beri içiyoruz. Yaz aylarında daha da çok özlüyoruz.”dedi.

23 yıldır koruk suyu yapan işletmeci ile bu mucize içeceğin tarihçesini ve faydalarını konuştuk:

Koruk nedir, bilmeyenler için anlatır mısınız?

“Koruk üzümün olmamışıdır. Yediveren dediğimiz türü yılbaşına kadar ürün verir. En iyi koruk suyu da bu üzümden olur. Dış tarafları az siyah gibidir, içleri pembedir. Hamile üzümü ya da kış üzümü de denir. Pazar değeri yoktur ama biz onu kullanırız. Korukları güzelce temizledikten sonra makinede çekiyoruz ve şeker, su ilave ediyoruz. Muhakkak soğuk tüketilmesi gerekir, bardaklar dahi dolapta saklanır.”

Nelere iyi geliyor bu mucize içecek?

“Harareti keser. ÇOMÜ’ de yapılan bir araştırmaya göre damardaki yağları yakar, kolesterolü düşürür, şekeri dengeler. İçimi kolaydır ve buruk bir tat vardır. O burukluk da içindeki çekirdekten dolayıdır. Özellikle yaz aylarında üst üste dört bardak içen müşteriler oluyor.”

Sadece içilir mi bu koruk suyu, başka nerelerde kullanılır?

“Eski insanları limon yerine kullanırdı. Ekşisi limonu aratmaz. Balık pilakisinde ve özellikle bamya yemeğinde kullanılır. Bamya pişerken bir sıvı salgılar. Eğer koruk suyu kullanırsanız hem ekşi bir tat verir hem de bamyanın o sıvıyı salgılamasına engel olur. Ağzı mantarlı bir şişede üzerine biraz zeytinyağı koyup saklayabilirsiniz. Havayla temas etmediği sürece bozulmaz.”

Geleneksel bir içecek, acaba ihracatı yapılabilir mi?

“Koruk suyu bir Osmanlı geleneğidir. Fatih Sultan Mehmet ramazan sofralarında muhakkak koruk suyu bulundururmuş. Eskiden Çanakkale’de tüm kahvelerde yapılırdı. Ama zahmetli bir hazırlık süreci olduğu için unutuldu. Ben askerden geldikten sonra tekrar yapmaya başladım. Özellikle koruk suyu içmeye gelen müşterilerim de var.  Amerika’ya götüren müşterilerim de var. Koruk suyu taze kullanılması gereken bir içecektir. Dayanıklı değildir. O yüzden ihraç noktasında bir adım atamıyoruz. Dondurulsa dahi kullanılmıyor.”

Dilek Akşen, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com