İskele Meydanı’nda o gece…

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İskele Meydanı’nda olan siyasi önderler ve vatandaşlar o gece yaşadıklarını gazetemizle paylaştı.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin birinci yılında o gece İskele Meydanında olan siyasiler ve vatandaşlar yaşadıklarını gazetemize şu ifadelerle anlattı:

AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ: “15 Temmuz akşamı birçok ailede olduğu gibi ailemle evde vakit geçiriyordum. Televizyon ekranlarından ülkemizde bir hareketlilik olduğunu fark ettim. Önceleri bir terör saldırısı olduğunu düşünüp haberleri izlemeye başlarken genel merkezimizden gelen bilgiler ışığında bunun bir darbe girişimi olduğunu anladım. İl yönetimimi ve ilçe başkanlarımı da arayarak parti binalarımıza geçmelerini ve parti binalarımızı açmalarını istedim. Saat 22.00 sularında çok şükür tüm parti binalarımız açılmış ve teşkilatlarımız parti binalarımıza koşmuştu. Ben de ailemle vedalaşarak parti binamıza ve oradan da adeta Çanakkale’de devletimize ve demokrasimize sahip çıktığımız ve 27 gün boyunca nöbet tuttuğumuz demokrasi (iskele) meydanına geçtim. O kritik anlarda Çanakkale’mizde bulunan bir grup asker boğazı aşarak Çanakkale’ye geçme girişiminde bulunmuş ancak sağduyulu kurumlarımız ve amirleri neticesinde engellenmişti. Sabaha kadar ilçelerimizi gezdik, halkımızın nasıl bir direnişe geçtiğini bu millete yakışan dik duruşu bir kez daha sergilediğini gördük. Ve o gece şunu bir kez daha söyledim içimden iyi ki bu milletin bir ferdiyim, iyi ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la yürüyen bir teşkilatın mensubuyum.”

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Saime Çetin Aydoğan; “Gündüz İstanbul’dan bir arkadaşım ile konuştum ve bana köprü de tanklar olduğunu, geçememeğini söyledi. Anlam veremedim, tatbikattır herhalde dedim. O gece evde misafirlerim vardı. Onları gönderdikten sonra çocuklarımı uyuturken telefonuma bir sürü mesaj geldiğini gördüm. Ana Kademe İl Yönetimi ile oluşturduğumu mesajlaşma grubunda İl Başkanımızın mesajlarını gördüm. Hepimiz partiye davet edildik. Bir yerden de televizyonu açtım. Başbakanımızın konuşmasında bir kalkışma olduğu öğrendim. Eşim de şok oldu. Apar topar evden çıktım, ilçe başkanlarıma ulaştım. Herkese partiye gitmesini, parti ışıklarını yakmasını söyledim.  O sırada aklımız hep Cumhurbaşkanımızda idi, çünkü onu ekranda görmedik. Ekrana çıkıp herkesi meydanlara çağırınca içimiz rahatladı. Vekilimiz Bülent Turan’ın geldiğini haber aldık. Hepimiz meydana geldik. Kötü bir gece idi, ancak milletin iradesi ile atlattık. Başaracaklarını hiç düşünmedim zaten. Halkımızı sokakta görünce, Çanakkale ruhunu gördüm. Koşarak gelen kadınlar gördüm. Ve bu koşarak iskele meydanına gelen kadınlarımıza hakaret eden insanlar olmuş. Marketler yağmalandı, bankamatik kuyrukları oluştu. Bizim hiç aklımıza bile gelmedi. Benim aklım bir an önce partime gelmek oldu. Allah bir daha yaşatmasın. İskele meydanı çok kalabalıktı. Beklemediğim insanlar bile meydanda idi.”

AK Parti Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu: “Ben o gün Balıkesir’de görevde idim. Oradan dönerken bana bir mesaj geldi. Hemen parti binasına geçtim. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydana geldik ve gecelerce nöbet tuttuk. Çanakkale’de, Ankara ve İstanbul’da yaşananlar yaşanmadı ama yaşansa idi burada da herkesin vatanını korumak için kahramanca bir duruş sergileyeceğine, Çanakkale ruhu ile bedenlerini tankın altına koyacak kadar cesaretli olacağına eminim.”

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan: O gece Kayısı Şölenleri kapsamında sünnet çocuklarının kınası vardı, eğleniyorduk. Saat 21.30 sularında internette olayı okumaya başladım. O saatte darbe olmaz diye inanmadım. Eğlenceye devam ettik. Eve geldim, haberleri izlemeye başladım ve yola çıktım. Cumhuriyet Meydanına geldim, kimse yoktu. İskele Meydanına geçtim. Kürsü ve ses düzeni vardı. Kürsüye çıktım, gelmemle birlikte meydanda alkış sesleri yükseldi. Kürsüde Yeşim Karadağ ve Bülent Turan vardı. Ben darbelerin genellikle solu ezdiğini ifade ettim. Demokratik bir zeminden bahsettim. Bülent Turan’a döndüm ve dedim ki, ‘ Seni sandıkta yenmek isterim’ dedim. Gardiyan grubunun iddianamesinde bir gardiyan demiş ki; ‘Kepez Belediye Başkanı meydana gelince ben de darbe olmayacağına inandım. Çünkü Kepez Belediye Başkanı CHP’lidir’ demiş. Yarın da yürüyüşe katılacağım. Biz yıllarımızı sokaklarda, meydanlarda geçirdik.”

İsmail Yılmaz: “Darbe kalkışmasının olduğu gece Çan’da idim. Olayı televizyondan öğrendim. Ailemle helalleştim ve sokağa çıktım. Önce Menderes Parkı’na gittim sonra da İskele Meydanı’na geldim. Ben meydanda gördüm ki 15 Temmuz ile 1915 Çanakkale ruhu aynı idi. gecelerce nöbet tuttuk. Vatanımızı boş bırakmadık. Ailece gecelerde orada idik. Mesele memleket olunca her şeye göğüs vermek hepimizin görevi idi. Herkesin bu göreve sahip çıkmasını isterdim. Meydana gelmeyen insanlar vardı.”

Gülfer Erdinç: “Ben o gece Gelibolu’da idim. Ailemle birlikte vakit geçiriyordum. Eşim emekli askerdir. Bana dedi ki; “Köprü tek taraflı kapanmaz, ama köprü kapanmış. Hoş olmayan şeyler yaşanacak’ dedi. Ben işlerime devam ettim. Sonra da ‘Kalk gidiyoruz’ dedi. Henüz hiçbir açıklama yoktu. Gelibolu’yu dolaşmaya çıktık. Yöneticilerimiz ile irtibata geçtik.  Ben 1980 darbesini de gördüm. Kilitbahir’den gemiye bindik. Ancak gemi kıyıya yanaşmadan geri gitmeye başladı. Panik olduk, anlam veremedik. Gemide birkaç kişi daha vardı. Kadın Kolları Başkanımızı aradım yardım istedim, ama sonuç alamadık. Kaptanla konuşmaya başladık. Tartışma yaşadık. Sonunda kaptan ikna olduk ve meydana gelebildik. Hepimiz meydanda idik. Valimiz, vekilimiz herkes meydanda idi. Sabaha kadar orada kaldık. Herkes bankamatiklere, marketlere koşturmuş. Tüylerim diken diken oluyor. Bu nasıl vatan sevgisidir.”

İlhan Bıyıklı: “O gece Dabakoğlu Tesisleri’nde düğünde idim. Düğünün sonlarına doğru darbe kalkışması olduğunu öğrendik ve hemen partiye geldik. Sonra da hep beraber İskele Meydanı’na geldik. Ben sokakta ne asker ne polis gördüm. Buranın büyükleri, Valilik, Emniyet çok başarılı idi. hiçbir taşkınlığa meydan vermediler. İşin başında biz düğünde de telaşlandık ama üç dört saat içinde bastırıldı.”

Gülsüm Bulayır: “O gece misafirlikte idim. Bir anda gözüm televizyona ilişti, tankları gördüm.  Acaba tatbikat mı dedim. Eve geldiğimde telefonumda mesajlar gördüm.  Hızla partiye geldim ve sonrasında hep birlikte İskele Meydanı’na çıktık. Türk askerinin böyle bir darbe yaptığını bilmek beni çok üzdü. Bu topraklar 1071’den beri rahat bırakılmadı, artık coğrafyamızı rahat bıraksınlar. Bizim Reisimiz var, zayıf değiliz o yüzden darbe kalkışması 3-4 saatte bastırıldı.  Meydana doğru gelirken neden bankamatiklerin önü kalabalık diye düşündüm.  Çanakkale AK Partinin tam tersi bir şehirdir. Ona rağmen meydan kalabalıktı. Feribotlar durduruldu, İstanbul’a giden askeri öğrenciler duyumu alınmıştı. Çanakkale yine de memleketine sahip çıktı. Kepez Belediye Başkanı’nı takdir ettim. En azından orada idi. Adalet yürüyüşü için bugün sokağa çıkanlar o gün orada değildi.”

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com