Tepkilere rağmen Bozcaada Caz Festivali yapılacak

Bozcaada’da Pavli Çamlık Ormanı içerisinde yer alan bir işletme tarafından 28-30 Temmuz tarihleri arasında düzenleneceği duyurulan Caz Festivali ilçede tartışmalara neden oldu. Bozcaada Kaymakamlığı’nın ‘olur’ verdiği festivale, orman yangısı tehlikesi nedeniyle Bozcaada Belediyesi ile Bozcaada Forum karşı çıktı. Konuyla ilgili festival ekibinden de açıklama geldi.

28-30 Temmuz tarihleri arasında Bozcaada’da ilk kez düzenlenmesi planlanan Caz Festivali, adada tartışmalara neden oldu. Ada sakinleri, 20 yıl önce Ova mevkiindeki ormanlık alanda çıkan yangının tekrarlanmasından korkuyor. Konuyla ilgili ilk tepki Bozcaada Forumu’ndan geldi. Belediye ve kaymakamlık makamlarıyla görüşme yapan forum üyeleri, açıklamada bulunarak ormanlık alanda düzenlenecek olan Caz Festival’ine karşı olduklarını belirttiler. Bozcaada Forum’un sosyal ağ sayfalarından yaptığı açıklamada Caz Festivali’ne karşı çıkmalarının sebepleri olduğu belirtilerek; “Ormanlar, festival, konser ve kitlesel yoğunlukta katılımlı organizasyonların yapımına uygun değildir. Kitlesel yoğunluğu yüksek katılım olan organizasyonlarda güvenlik, yangın, gürültü ve çevre kirliliği gibi konularda zafiyetlerin yaşanacağından kaygı duymaktayız. Bu tür etkinliklerin geleneksel hale gelmesi ile bölgenin ekosistemine uzun vadede zarar vereceğini düşünmekteyiz. Yukarıda sıralamış olduğumuz bu sorunlara aşağıdaki çözüm önerilerini sunmaktayız:  Bozcaada’da festivaller için uygun alanlar Cumhuriyet Meydanı ve Bozcaada kalesinin içini gösterebiliriz. Etkinlik kent merkezinde yapıldığında ortaya çıkması muhtemel güvenlik, yangın, vb konularda yaşanabilecek zafiyetlerin daha kolay önüne geçilebileceğine inanmaktayız. Böyle bir organizasyonun ormanlık alanda yapılmasında ısrar edilmesi iyi niyetli olmayıp işletmenin yalnızca kendi tanıtımını ve kazancını düşündüğünün en büyük göstergesidir. Bozcaada’da Caz Festivaline evet, Ormanlık alanda olmasına hayır!” denildi. Bozcaada Forum üyeleri Bozcaada Belediyesi’ne ve Bozcaada Kaymakamlığı’na festivalin başka bir alanda yapılmasıyla ilgili dilekçe de yolladı.

BAŞKAN YILMAZ FESTİVAL ALANININ TAŞINMASINI TALEP ETTİ
Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz da Caz Festivali’nin ormanlık alan dışında başka bir alana kaydırılması ile ilgili talebini Bozcaada Kaymakamlığı’na dilekçe ile iletti. Yazdığı dilekçede festivalin düzenleneceği 28-30 Temmuz tarihleri arasında yüksek hava sıcaklıkları, aşırı rüzgar, düşük nem gibi gerekçelerin Bozcaada halkında ve kamuoyunda endişelere neden olduğunu belirten Başkan Yılmaz, hava şartları nedeniyle o tarihlerde ormanlık alanda bir festival organizasyonun yapılmasının uygun olmayacağını belirtti. Başkan Yılmaz dilekçenin devamında festival organizasyonun ormanlık alan dışına, Bozcaada Kalesi gibi bir alana kaydırılması konusunda Bozcaada Kaymakamlığı’na talepte bulundu.

KAYMAKAMLIK FESTİVAL HARİCİ ETKİNLİKLERE 15 EYLÜL’E KADAR YASAK KOYDU

Bozcaada Kaymakamlığı’nın resmi sitesinden yaptığı açıklamada, adadaki tüm ormanlık alanlara giriş-çıkışların, daha önceden başvurulmuş gerekli izin ve tedbirlerin alındığı projeler haricinde ise tüm etkinliklerin 15 Eylül’e kadar yasaklandığını duyurdu. Bozcaada Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada; “Orman Genel Müdürlüğünün ‘Orman Yangınları Tedbirleri’ konulu yazısına istinaden ormanlık alanlarda 12/07/2017 tarihine kadar diğer yasal yükümlülükleri yerine getirmiş ve yetkili idarenin orman yangınlarına karşı istediği her türlü önlemi almış olması şartıyla Kaymakamlığımıza başvurulmuş projeler dışındaki bütün etkinlikler 15/09/2017 tarihine kadar yasaklanmıştır. Ayrıca piknik yapmak için ayrılan mesire alanı dışındaki adada bulunan tüm ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar 15/09/2017 tarihine kadar 6831 Sayılı Kanunun 74. maddesi gereği yasaklanmıştır” denildi. Bozcaada Caz Festivali’nin izni festival ekibi tarafından Bozcaada Kaymakamlığı’ndan alınmıştı…

FESTİVAL EKİBİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
Gelen tepkiler üzerine Caz Festivali ekibi açıklamada bulundu. Festival ekibi yaptığı açıklamada gerekli tüm tedbirlerin alınacağı, ormanlık alanda sigara içilmesine izin verilmeyeceği belirtildi. Yapılan açıklamada; “Festivalin gerçekleşeceği Pavli Bozcaada; yapı kullanım izin belgesi, işletme belgesi ve TAPDK belgesi Bozcaada Belediyesi tarafından, Bozcaada Kaymakamlığı onayıyla da verilmiş ve şu anda faaliyette olan bir işletmedir. Pavli Çamlığı, Pavli Bozcaada tarafından işletilmekte ve korunmaktadır. Festivalin organizasyonu ve yürütülmesi profesyonel kişiler tarafından üstlenilmekte olup, festival için gerekli tüm izinler Kaymakamlık, Belediye ve Jandarma Komutanlığı’ndan alınmıştır. Bozcaada Caz Festivali için şu anda tartışılan konular daha önce de gündeme gelmiş ve Haziran 2017’de gerçekleşen Turizm Toplantısı’nda ve internet sitemizde detaylı bir şekilde tüm sorulara açıklık getirilmiştir. Festival esnasında çamlığın içinde bulunan Pavli restoranı ve çevresini kapsayan küçük bir bölüm kullanılacaktır ve seyirci kapasitemiz de bu alanla orantılı olarak sınırlı sayıdadır. Festivalimiz dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde yapılan benzer festivaller gibi doğa ile iç içe ormanlık bir alanda gerçekleşecektir. Dokusu ve seyirci deneyimi tamamen ormanın doğasına uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Bozcada Caz Festivali esnasında ormanlık alanda sigara içilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir. Sigara yasağının kontrolü, festival ekibi ve özel olarak bu konu için alanda bulunan kişiler tarafından gerçekleştirilecektir” ifadeleri yer aldı.

Atakan Alkış, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com