AÇIKLANDI İŞTE…

Merakla beklenen, Ziraat Odalarının sorduğu, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz’ün soru önergesi verdiği buğday taban fiyatı açıklandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatını, ton başına 940 lira olarak açıkladı. Çelik, açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5’e kadar da ilave artış uygulanacağını, düşük vasıflı buğdayın ton başına taban fiyatını ise 800 lira olarak belirlediklerini söyledi.

Çiftçi ne der?

1 ton buğday 940 lira…

Yani kilosu  94 kuruş…

O da buğdayına kaliteli derlerse…

Demezlerse…

1 ton fiyatı 800 lira…

Yani kilosu 80 kuruş…

Bakan Çelik diyor ki;

“Hasadın yoğunluğuna ve yüksek rekolteye bağlı olarak piyasa fiyatlarının gevşemesi sonucu bugün itibarıyla TMO’nun müdahale fiyatını açıklaması ihtiyaç. Bunu gidermek için açıklamayı yapma zarureti doğmuştur. Bazı bölgelerde ekmeklik buğday 980 liranın üzerinde işlem görmektedir. Bazı bölgelerde de 850 ila 900 lira arasında işlem görmeye başladığını müşahade etmiş bulunuyoruz. Bunu dikkate alarak Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın fiyatı tabii ki bir taban fiyat. Bu taban fiyat üzerinde değer bulacak, buna inanıyoruz. 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatı, ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5’e kadar da ilave artış uygulanacaktır. Bu durumda üreticimiz kalitesine göre buğdaylarını 990 liraya kadar TMO’ya satabileceklerdir. Bu yıl aldığımız yeni bir kararla da en düşük vasıflı buğday fiyatı ton başına 800 lira olarak belirlenmiştir. Böylelikle en alt grup buğday fiyatında üreticilerimizin lehine yüzde 5’lik artış yapılmış bulunmaktadır”

Ayrıca çiftçiye müjde…

Bakan Çelik konuşmasının sonunda şöyle diyor: “Aldığımız bir kararla TMO’nun ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği 6,5 liralık boşaltma ücreti de bundan sonra alınmayacaktır”

Hayırlı, uğurlu, bereketli olsun…

Bakalım çiftçi ne diyecek?

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com