15 Temmuz 2016’da Çanakkale’de Neler Yaşandı?

15 Temmuz 2016 gecesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti en kanlı gecelerinden birini yaşadı. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızmış Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları devlet mekanizmalarını ele geçirmek amacıyla darbe girişiminde bulundu. Sokaklara çıkan Türk Milleti gerektiğinde tankların önüne yatarak cuntacılara geçit vermedi. FETÖ mensubu askerlerin kendi milletlerine karşı gerçekleştirdiği bu hain darbe girişimi sırasında direnişe geçen bir çok yurttaş yaşamını yitirdi. Yurt genelinde bir çok adli vaka yaşanırken o gece Çanakkale’de neler oldu?

Her şey FETÖ mensubu askerler tarafından Ankara semalarında F-16 uçaklar ile alçak uçuş yapılması ve İstanbul’daki Boğaziçi Köprüsü’nün trafiğe kapatılması ile başladı. Ankara’daki Genelkurmay Başkanlığı binasında duyulan silah sesleri haberlerinin ardından Genelkurmay Başkanı’nın ve İstanbul’da bulunan bazı komutanların darbeci askerler tarafından rehin alındığı bilgisi kamuoyunda yankı yaptı. Bu yaşananlar üzerine Başbakan Binali Yıldırım bir televizyon programına telefon ile bağlanarak; “Bunu yapanlar en ağır bedeli ödeyecektir” açıklamasında bulundu. Başbakan’ın açıklamasının hemen ardından Çanakkale’de bulunan trafik polislerinin telsizlerinden “Tüm hassas noktalarda güvenlik önlemi alın” anonsu geçtiği duyuldu. Ardından Çanakkale’deki polisler Emniyet Müdürlüğü’ne çağırıldı. Yaklaşık yarım saat toplantı yapan emniyet birimleri, Emniyet Müdürlüğü ve Çanakkale Valiliği önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Alınan güvenlik önlemlerinde özel harekat polisleri ve çevik kuvvet birimleri de yer aldı.

Cumhurbaşkanı’nın çağrısı sonrasında AKP üyeleri parti binasında toplandı

Saatler gece yarısını gösterdiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmaris’te konakladığı otelin önünde basın mensuplarının karşısına çıktı. Cumhurbaşkanı burada yaptığı açıklamada halkı meydanlara davet etti. Bu açıklamanın ardından Ankara’da bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) binasına darbeci askerler tarafından ateş açıldı. MİT binasının çevre güvenliği sağlayan görevliler ise bu saldırıya karşı silahla cevap verdi. Saat 00:15 sıralarında devletin kanalı TRT’yi işgal eden darbeci askerler tarafından TRT spikerine silah zoruyla darbe bildirisi okutturuldu. Aynı sıralarda TSK’nın resmi web sitesinde bu bildiri yazılı olarak yayınlandı. TRT’de okunan bildiriden yaklaşık 10 dakika sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk yayınına Facetime ile bağlandı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ekranda yaptığı konuşmada;  “Milletime de bir çağrı yapıyorum, o da şudur, milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum. Havalimanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda, havalimanlarında toplanalım ve bunların o azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa halka orada yapsınlar. Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar” diyerek halka yeniden sokaklara çıkma çağrısında bulundu. Bunun üzerine AK Parti Çanakkale teşkilatından yapılan çağrı sonrasında, AK Parti üyeleri parti binasında toplandı.

Halk meydanlara döküldü
AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın da sms ile yaptığı çağrı sonucunda ellerinde Türk bayrağı taşıyan kalabalık grup, İskele Meydanı’nda toplandı. Bu gruba AKP il binasındakiler ile ilçe merkezlerinden gelenler destekte bulundu. Eceabat ve Gelibolu’dan otobüsler ile gelenler görüldü. Saatler 01:00’da İskele Meydanı’nda ellerinde Türk bayrağı taşıyan yoğun bir kalabalık oluştu. Valilikten gelen talimat sonrasında ise Anadolu ve Avrupa arasındaki vapur seferleri durdurularak gemiler açıkta bekletildi. Polis arabaları tarafından GESTAŞ İskelesi’ndeki giriş ve çıkışlar kapatıldı. İskele’nin kapatılmasının ardından GESTAŞ İskelesi’ne TOMA getirildi.
İskele Meydanı’nda birlik mesajları
Saatler 01:30’u gösterdiğinde camilerden belirli aralıklarla sela okunmaya başlandı. Camilerden yapılan anonslar ile halk sokaklara çağrıldı. İskele Meydanı’nda oluşan kalabalık git gide artmaya başladı. AKP Çanakkale Milletvekili ve AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan ve AKP İl Başkanı Yeşim Karadağ’ın kitleye seslenmek için İskele Meydanı’nda çıktığı kürsüye, CHP’li Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da çıkarak destek verdi. Turan ve Mutan İskele Meydanı’nda bulunan kalabalığa konuşma yaptı. Mutan ve Turan’ın gerçekleştirdiği konuşmada birlik olma mesajları ve darbe karşıtı söylemler yer aldı. Turan tarafından İskele Meydanı’nda toplanan kitleye ikinci bir anonsa kadar meydandan ayrılmayın çağrısı yapıldı. Kalabalık çağrıya kısa uyarak meydandan ayrılmadı.

Asker polis karşı karşıya
İskele Meydanı’nda demokrasi nöbeti devam ederken Ankara Emniyet Müdürlüğü, Beştepe’de toplanan halk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalı saldırıya uğradı. Bunun yanı sıra yurt genelinde birçok çatışma yaşandı, devlet kurumları ve havalimanları darbeci askerler tarafından ele geçirilmek istendi. Saatler 04:00’ı gösterdiğine Çanakkale Boğaz Komutanlığı önünde Emniyet Müdürlüğü ekipleri görüldü. Boğaz Komutanlığı önünde asker ve polis karşılıklı durarak uzun namlulu tüfeklerle nöbet tuttu. Ayrıca bu sıralarda Çanakkale Emniyet Müdürlüğü önünde bulunan polislerin sayısı arttırıldı.

Kalabalıktan “idam isteriz” sloganı
Saatler ilerlerken Çanakkale’ye gelen ölüm haberleri halkı kızdırdı. Gelen haberlere öfkelenen halk İskele Meydanı’nda “idam isteriz” şeklinde slogan atmaya başladı. Bu slogan üzerine dönemin Valisi Hamza Erkal, kalabalığın “idam isteriz” diye gerçekleştirdiği slogana “inşallah o da gelecek” cevabını verdi.

İskele Meydanı’ndaki nöbet sabaha kadar devam etti
Sabah ezanı okunduğunda aralarında eski Çanakkale Valisi Hamza Erkal, AKP Milletvekili Bülent Turan, AKP’li İl Genel Meclisi üyeleri, AKP’li ilçe Belediye Başkanları ve daire müdürlerinin de yer aldığı kalabalık, İskele Meydanı’nda kıldıkları namazın ardından ülkenin birlik ve bütünlüğüne gasp edenlerin cezalarını bulmaları için dua etti. İskele Meydanı’ndaki demokrasi nöbeti sabaha kadar devam etti.

Boğaz ve Garnizon Komutanına tutuklama kararı
16 Temmuz 2016 sabah 10:15’te darbe girişimde bulunduğu iddia edilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon komutanı Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltına alındı. Gözaltında bir süre tutulan Tuğamiral mahkemeye sevk edildi. Tuğamiral,  çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Eski Rektör tutuklandı
Darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar kapsamında  FETÖ üyeleri iddiası ile yürütülen soruşturmada gözaltına alınan eski Çanakkale Onsekiz  Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ve kardeşi Yrd. Doç. Dr.  Vedat Laçiner’in de aralarında bulunduğu 7 akademisyen tutuklandı.
Harp Okulu öğrencileri gözaltına alındı
16 Temmuz saat 15.00’te eski Vali Hamza Erkal tarafından yapılan açıklamada, Gelibolu’da 419 Türk, 49 Katarlı, 7 Tunuslu, 2 Gürcü toplam 477 Kara Harp Okulu öğrencisi, 16 Subay ve astsubay ile 9 şoförün; İstanbul’a darbecilere katılmak üzere çıktıkları yolda gözaltına alındığı bildirildi.

Atakan Alkış, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com