“Neden” Kuruduğu Açıklandı

Çanakkale Bölgesinde Karaçam ve Sahilçamı ağaçlarında meydana gelen kurumalar ile alakalı suskunluğunu koruyan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, gazetemiz tarafından oluşturulan kamuoyu sonrası yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Çanakkale ve ilçelerindeki bazı Karaçamlarda meydana gelen kurumalar gazetemizin 8 Haziran sayısında manşete taşınmış ve bu haber neticesinde konu Temmuz ayı İl Genel Meclisi toplantısında gündeme gelmişti. CHP ve MHP’li Meclis Üyelerinin gündem dışı konuşmasını manşetimize taşımış ve “Çamlar Neden Kuruyor?” diye sormuştuk. O güne kadar kurumalar ile alakalı herhangi bir açıklama yapmayan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, gazetemizin konuya hassasiyetle eğilmesi ve bu anlamda bir kamuoyu oluşturmasının ardından bir basın açıklaması yayınlayarak Karaçam ve Sahilçamı ağaçlarındaki kurumalar ile ilgili çalışmaları hususunda bilgi verdi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünün ilgili biriminden yapılan yazılı açıklamada şunlar paylaşıldı; Yenice ve Çan İlçelerinde 2016 yılı sonbaharında Karaçam ağaçlarında kurumaların görülmesi üzerine, ilk önce kuruyan ve kurumakta olan ağaçlar Bölge Müdürlüğümüzce, orman bitkilerine arız olan zararlı organizmalar yönüyle incelenmiştir. Yapılan ilk incelemelerde ağaçların kurumasını etkileyen bir zararlı tespit edilmemiştir. Orman Genel Müdürlüğünce inceleme yapmak üzere Orman Zararlıları ile Mücadele Dairesi Başkanlığı Orman Ekosistemlerini İzleme Şube Müdürü Sıtkı Öztürk Başkanlığında, Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesinden Fitopatolog Doç. Dr. AskoTapio Lehtijarvi, Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesinden Fitopatolog Yrd. Doç. Dr. Funda Oskay ve Orman Mühendisi Adem Sinan Hınıs’tan oluşan bir heyet görevlendirilmiştir.

Bu heyet tarafından Yenice Göleti, Çan İlçesi Terzialan, Yaylacık ve Söğütalan Köyleri civarında yapılan inceleme ve örnekleme çalışmalarından elde edilen ilk bulgulara göre zararlı organizma tespiti yapılmamıştır. Alınan ağaç ve toprak örneklerinin laboratuarda incelenmesi sonucunda teknik heyet tarafından bir rapor düzenlenmiş ve bu örneklerde mantar zararlısına rastlanmamıştır. Kuruyan Karaçamların, optimum dikey yayılış alanının dışında olduğu, kurumalara zararlı organizmaların değil, ana faktör olarak kuraklığın neden olabileceği kanaatine varılmıştır.

Bölge Müdürlüğümüzce hayatiyetini kaybeden ağaçlar tespit edilerek alandan çıkarılmaktadır. Kuruyan ve kurumakta olan ağaçlardan alınan örnekler mikroskobik zararlılar yönünden Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm yetkililerine incelettirilmiş ve bir zararlı organizmaya rastlanmamıştır.

Orman Genel Müdürlüğümüzce görevlendirilen Şube Müdürü Dr.Sait Dağdaş, Şube Müdürü Orhan Yazıcı, Şube Müdürü Dr. M. Rıdvan Çörtü tarafından düzenlenen inceleme raporunun sonuç bölümünde; “ Çanakkale OBM ve yakın çevresinde Karaçam ve Sahil çamlarında 2016 yılında iyice belirginleşen ve 2017 yılında giderek yaygınlaşan kurumaların temelinde, vejetasyon döneminde uzun süre etkili olan ve ortalamanın altında seyreden yağış azlığı ve düzensizliği yanında aşırı yaz kuraklığı ile birleşerek seyreden ve ‘fizyolojik kuraklık’ olarak tanımlayabileceğimiz sıcaklık artışından kaynaklanan olumsuz iklim koşulları birinci derecede etkili olmuştur. 1950-2015 dönemi ortalamasına göre 2016 yılında sıcaklık artışının 0.60 C olduğu kaydedilmiştir.”

Yine ÇOMÜ Ziraat Fakültesinden Bitki Koruma ile Toprak Bilimi ve Bitki Beslenmesi Bölümlerinden akademisyenlerden oluşan bir heyet tarafından kurumaların en yoğun görüldüğü Yenice İlçesinde nematod, viral hastalıklar ve toprak hastalıkları yönünden bir inceleme yapılmış, örnekler alınmış olup, teknik incelemenin ardından düzenlenecek rapor henüz Bölge Müdürlüğümüze iletilmemiştir.

Karaçam ve Sahilçamı kurumaların Çanakkale‘nin yanında birçok ilde görülmesi üzerine Orman Genel Müdürlüğünce İstanbul, Çanakkale ve Bursa Orman Bölge Müdürlüklerindeki ormanlık alanlarda görülen karaçam ve Sahilçamı kurumalarını yeniden görmek ve konuyla ilgili incelemeler yapmak üzere Orman Zararlıları ile Mücadele Dairesi Başkanlığı OZM Şube Müdürü Akın Emin, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Başkanlığından Prof. Dr. Mustafa Avcı ve Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığından Doç. Dr. Yasin Karatepe’ den oluşan teknik heyet görevlendirilmiştir. Heyet tarafından zararlı organizmalar açısından inceleme yapılmıştır. Kuruyan ağaçların sürgün, dal, gövde ve kök yapıları incelenerek açılan toprak profillerinden tahlil için toprak örnekleri alınmıştır. Alınan ağaç ve toprak örneklerinin laboratuarda incelenmesi sonucunda teknik heyet tarafından bir rapor düzenlenerek Bölge Müdürlüğümüze ayrıca gönderilecektir. Bahsedilen kurumaların komşu Orman Bölge Müdürlüklerinde ve bazı sınır ülkelerde ki ormanlık alanlarda da olduğu bilgisi edinilmiştir. Bugüne kadar yapılan araştırmalardan çıkan sonuç; ağaçlardaki kurumaların sebebinin fizyolojik kuraklığın etkisinden kaynaklandığı yönündedir.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.