İş dünyası temsilcilerinden ortak 15 Temmuz bildirisi

Çanakkale’de faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileri bir araya gelerek 15 Temmuz darbe girişimine yönelik ortak basın açıklaması düzenledi. ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açıklamada; “Bu masadaki kuruluşlarının tamamı, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı.” denildi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB), Çanakkale Memur-Sen, Çanakkale Hak-İş, Biga Ticaret Borsası (BTB), Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, 15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında dün saat 11:00de ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen ortak basın açıklamasında ÇTSO Başkanı Bülend Engin, ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Memur-Sen Çanakkale İl Temsilcisi Suat Özen, Hak-İş İl Başkanı Ali Ünal, BTB Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Okyay, GTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özen ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan gibi isimler aynı masada yer aldı. Basın bildirisini okuyan ÇTSO Başkanı Bülend Engin; “Bu masadaki kuruluşlarının tamamı, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı” dedi.

“15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız”
Yapılan açıklamada Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne girildiğini anımsatan ÇTSO Başkanı Engin; “İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi.  15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı Terör örgütü, devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı.  Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

“FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir”
Engin konuşmasının devamında “Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletini milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez. Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz.  Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Şimdi koşma zamanı”

ÇTSO Başkanı Bülend Engin son olarak “15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık.  Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız. Buradan yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz.  Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır.  Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz. FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye.” dedi.

Atakan Alkış, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com