Balık Ölümleri Meclis Gündeminde

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tekirdağ’ın Şarköy ve Malkara, Çanakkale’nin de Gelibolu ilçesine sınırları bulunan Çokal Barajı göletinde geçtiğimiz günlerde çok sayıda ölü balık, kıyıya vurdu. CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çokal Barajı’nda meydana gelen balık ölümlerini Meclis gündemine taşıdı.

Meydana gelen toplu balık ölümlerinin vatandaşları çok tedirgin ettiğini ve haklı olarak balık ölümlerinin ciddi bir kirliliğin habercisi olmasından korkulduğunu belirten Yüceer, “Çokal Barajında tahlil yapılmış mıdır? Yapılan tahlillerde Baraj gölünde kimyasal, fiziksel, biyolojik özelliklerde değişim gözlenmiş midir?” diye sordu. Bilindiği üzere Çokal Barajı’ndan geçtiğimiz yıl itibariyle Çanakkale’nin Gelibolu ve Eceabat ilçelerine su verilmeye başlandı.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANINA SORDU

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, meydana gelen balık ölümlerini Meclis gündemine taşıdı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, balık ölümlerinin kirlilikten kaynaklı olduğuna ilişkin iddiaların kaygı verici olduğunu söyledi.

NEDENLERİ ARAŞTIRILMIŞ MIDIR?

Balıkların yaşaması için litrede 6 miligram oksijen olması gerekirken, barajdaki oksijen miktarının litrede 0,26 miligrama düştüğünü belirten Yüceer, yıllık 14 milyar litre içme suyu sağlayan ve 10.660 hektarlık bir alana sulama hizmeti veren Çokal barajındaki oksijen düzeyinin düşmesine hangi faktörlerin sebep olduğuna ilişkin Bakanlık tarafından bir araştırma yapılıp yapılmadığını ve alınan önlemleri sordu.

ATIKLAR MI NEDEN OLDU?

Çokal Barajının hizmete girdiği tarihten bu yana kaç tahlil yapıldığını, yapılan tahlillerde Baraj gölünde kimyasal, fiziksel, biyolojik özelliklerde değişim gözlenip gözlenmediğini soran Yüceer, Çokal Barajı yakınlarında bulunan bir peynir fabrikası tarafından peynir altı sularının baraja deşarj edildiğine ilişkin iddialar olduğunu belirtti.

SU KALİTE KRİTERLERİNE UYGUN MU?

“Çevrede yaşayan köylüler ve Tekirdağ halkı balık ölümlerinin insan ve çevre sağlığını ciddi anlamda tehdit edecek bir kirlenmenin belirtisi olduğundan endişe duymaktadır” diyen Yüceer, Bakan Eroğlu’na Çokal Barajı ve barajı besleyen Kocadere’de organik veya kimyasal kirleticilere rastlanıp rastlanmadığını ve alınan numunelerin Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde belirlenmiş olan su kalite kriterlerine uygunluğunu sordu.

Öte yandan Çanakkale Milletvekillerinin konu ile ilgilenmemeleri dikkat çekti.

Haber Merkezi


balık ölümleri Çanakkale gelibolu malkara şarköy tekirdağ Bu haber 13/07/2017, Perşembe günü yayınlandı, 131 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com