Öz: “Buğday Alım Fiyatı Neden Açıklanmıyor?”

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Toprak Mahsulleri Ofisinin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de buğday alım fiyatını açıklamaması üzerine oluşan çiftçi mağduriyetlerini dile getirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yaşattığı mağduriyetin çiftçimize yapılmış adaletsizlik olduğunu ve daha fazla gecikmeden buğday alım fiyatını açıklanması ile adaletsizliğin ortadan kalmasını isteyen CHP’li Öz  soru önergesinde şunları ifade etti;  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

Öz şu kokulara dikkat çekti: “Her geçen yıl artan üretim giderlerine karşı, çiftçimizin hasadından kazandığı para, emeğinin karşılığı olmadığı gerçeğinde, önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday alım fiyatını henüz açıklamamıştır.

“TMO ÇİFTÇİMİZİ MAĞDUR EDİYOR”

“Geçtiğimiz yıllarda da TMO tarafından geç açıklanan buğday alım fiyatı belirlenmesinde mazot, gübre ve ilaç maliyeti gibi gider artışları göz önünde bulundurulmadığı ve geç açıkladığı gerçeğinde çiftçimiz, hayal kırıklığına uğramış ve mağdur edilmiştir. Buğday alım fiyatlarının bir an önce açıklanması ve artan giderler ile enflasyon artışı dikkate alınarak ilan edilmesi, çiftçimizin eski alım gücüne tekrar kavuşmasına ve mutlu olmasına destek olacaktır. Bu sebeple artan enflasyon karşısında, alın terinin karşılığını alamayan üreticimiz, toprağına küsmek üzeredir ve buğday ekimi, üretim sürdürülebilirlik riskine girmektedir.”

“DAHA FAZLA GECİKMEDEN AÇIKLANMALIDIR”

“Çanakkale ve Türkiye’nin diğer coğrafi bölgelerindeki buğday üreticileri, emeklerimizin karşılığını alabilecek miyiz, borçlarımızı ödeyebilecek miyiz, dolayısıyla tekrar ekim yapabilecek miyiz beklentisiyle, TMO’nun bir an önce alım fiyatını açıklanmasını sabırsızlıkla beklemektedir. Buğday hasadının çoğu yerde bitmiş olmasına karşın TMO’nun beklenen buğday alım fiyatını henüz açıklamaması, yeni bir hayal kırıklığı olmamalıdır. TMO’nun daha fazla gecikmeden ve çiftimizin dikim maliyeti ile emeğinin karşılığını göz önünde bulundurarak alım fiyatını açıklaması, üreticimize rahat bir nefes aldıracaktır.”

Bülent Öz, açıklamasından sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan’ı Faruk Çelik’e; Buğday alım fiyatlarının açıklanma zamanının ve alım fiyatının belirlenmesi etkenleri nelerdir? ve Toprak Mahsulleri Ofisi buğday alım fiyatlarını ne zaman açıklayacaktır? Bu gecikmenin sebebi nedir? sorularını yöneltti ve buğday üreticisinin bilgilendirilmesini istedi.

Haber Merkezi, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.