“Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kent Konseyi ve İhlas Haber Ajansı, Çanakkale Valiliği himayesinde, 15 Temmuz Demokrasi Milli Birlik Günü konulu, “Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık” isimli fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Sergi önümüzdeki günlerde halka açık bir alana taşınacak.

Kent Konseyi ve İhlas Haber Ajansının ortaklaşa düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi Milli Birlik Günü resim sergisi Güzel Sanatlar Galerisi’nde açıldı. Açılışa; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, Emniyet Müdürü Celal Sel, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, İhlas Haber Ajansı Bursa Bölge Müdürü İhsan Altıkardeş, Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, İl Dernekler Müdürü Resul Karakurt Boğaz Medya Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akıncı ve çok sayıda davetli katıldı.  Açılışta kısa bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı; “Aziz 15 Temmuz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Tüm gazilerimize de minnet ve şükranlarımızı arz ediyoruz” dedi. Açılışın ardından protokol üyeleri sergi fotoğraflarını tek tek gezerek, İhlas Haber Ajansı Bursa Bölge Müdürü İhsan Altıkardeş’ten sergi hakkında bilgi aldı.

“BASIN DA DEMOKRASİNİN YANINDA”

Fotoğraf sergisini gezen AK Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, tüm Türkiye’de şehitlerimiz için anma programları düzenlendiğini ver her ilde fotoğraf sergileri açıldığını ifade ederek;  “Büyük onur duyduk. Çünkü bir sene önce bir destan yazıldı. Nasıl ki bundan 102 yıl önce Seyit Çavuşlar, Yahya Çavuşlar Çanakkale’de destan yazmışlardı. Bu millete kast edenlere, yan bakanlara ders vermişlerdi. Bir destan ayağa kaldırmışlardı. Aynı şekilde geçen sene bu tarihlerde tüm Türkiye ve tüm dünya şahit oldu ki bu milletin geleceğine yan bakan, geleceğine laf söyleyen hainlere karşı millet ayağa kalktı. Bu ayağa kalkmanın sonucunda da hiç olmayacak bir iş bir anlamda demokratik kuralların tekrar hayata geçmesi ile tekrar olmuş hale geldi. Bu sürece şahitlik eden en önemli kurumlardan biri de İhlas Haber Ajansı oldu. Fotoğrafları gördünüz, ilk andan son ana kadar bütün kareleri ortaya koydular. Bütün basın camiası bu darbede olumlu bir sınav vermiş oldu. Demokrasinin yanında duran millet gibi, basın da demokrasinin yanında yer aldı.” dedi.

“15 TEMMUZ RUHU ÇANAKKALE’YE YAKIŞIR”

“15 Temmuz ruhuna en çok Çanakkale yakışır” diye düşüncelerini ifade eden Milletvekili Turan; “Çanakkale milli şuurumuzun başkenti, Cumhuriyetimizin önsözü. 15 Temmuz ruhuna en çok Çanakkale yakışır. Dolayısıyla o gün Seyyid Çavuşların Yahya Çavuşların yerine Ömer Halis Demir’ler görevini yerine getirmiş oldu. İhlas Haber Ajansı da bunu fotoğraflamış, kare haline getirmiş. Ümit ediyorum bu sergiye çok fazla Çanakkaleli şahitlik edecektir. Onurla, gururla bunu geleceğimize taşıyacağız. Unutmayacağız. Hatırlarsınız Çin’deki devrimde bir tek kare vardı. Bir tankın önünde duran bir insan vardı. Yıllarca Avrupa’da tüm dünyada demokrasinin örneği olarak o fotoğraf gösterildi. Oysa sadece bu sergide görüyoruz ki onun ötesinde yüzlerce fotoğraf harika kareler, darbenin karşısında duran insanların hatıraları çok daha örnek halde sergilendi. O yüzden biz Çin’deki fotoğrafların çok ötesini bugün tekrar yaşamış olduk. Milletimize bu desteğinden dolayı müteşekkiriz.”dedi.

“KONTROLLÜ DARBE DİYEN MİLLETE HAKARET EDER”

15 Temmuz darbe girişimine  ‘kontrollü darbe’ yorumu getirilmesi hakkında da konuşan Milletvekili Turan, “Öyle veya böyle geldiğimiz noktada darbeye hâlâ kontrollü darbe diyor olmaları, böyle ithamda bulunuyor olmaları öncelikle milletin kendisine hakarettir diye düşünüyorum. Bu dünyada örnek bir başkaldırıydı. O yüzden buna böyle farklı ithamlarda bulunmak; şehitlerimize, gazilerimize, dolayısı ile milletimize haksızlık olur. Ben bunu yapanların mahcup olacaklarını düşünüyorum. Bir an önce aynaya bakarak adam gibi meseleye bakmaya davet ediyorum. Bu iş siyasetin ufak hesaplarına alet olacak bir mesele değil. Darbe olduğu zaman AK Parti kötü olacak, CHP iyi olacak, MHP iyi olacak diye bir şey yok. Bütün millete karşı yapıldı bu darbe. Tüm partilere, tüm STK’lara. O yüzden bir grup mutlu olacaktır, bir grup huzursuz olacaktır değil. Herkes burada bedel ödeyecek. Bu bedel ödemeye engel olan millet her kuruma, her STK’ya, her basın mensubuna sahip çıkmış oldu. Kaldı ki o akşam milletin meydanlara çıktığı, destan yazdığı saatlerde, bazılarının darbeye ithamda bulunan karalayan bazılarının nasıl televizyon karşısında kravatları ile kahve içerken darbe izlediklerini görmüş olduk.” dedi.

Dilek Akşen


15-temmuz-demokrasi Çanakkale çanakkale valiliği ihlas-haber-ajansı kent konseyi milli-birlik-günü Bu haber 12/07/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 129 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com