Tarihte görülmemiş borçlanma

5 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP İl Örgütü, CHP İl Genel Meclis üyeleri ile birlikte parti il binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda büyük Maltepe mitinginden İl Genel Meclisi temmuz ayı gündemine kadar pek çok konuya değinildi.

Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Nejat Önder, geçtiğimiz Pazartesi günü İstanbul Maltepe’de yapılan Adalet Mitingi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, toplumu Adalet Bildirisi’ni sahiplenmeye çağırdı.

9 Temmuz 2017 tarihli gazetemizde İl Genel Meclisi

CHP İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant ise Temmuz ayı İl Genel Meclisi toplantısında İl Özel İdaresi’nin 33 milyon 500 bin liralık borç aldığının açıklandığına dikkat çekerek, böyle büyük bir rakamın kurum tarihinde hiç görülmediğini belirtti.

CHP İl Örgütü ve CHP Çanakkale İl Genel Meclis üyeleri tarafından CHP il binasında basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada İl Başkanı Nejat Önder tarafından 9 Temmuz Adalet Mitingi değerlendirmesi yapıldı. CHP İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant ise CHP İl Genel Meclis Grubu adına açıklamalarda bulundu.

“BU PARANIN NERELERDE KULLANILACAĞI BELİRSİZDİR”

CHP’li İl Genel Meclisi üyesi Hicri Nalbant yaptığı açıklamada; “Çanakkale Özel İdaresi’ne tarihinde görülmedik oranda, 33 milyon beş yüz bin TL’lik borçlanma yetkisi verilmiştir” dedi.  Kurum tarihinde görülmedik oranda borçlanma yapıldığını belitten Nalbant; “Yaklaşık 69 milyonluk bütçesi olan ve geçmişten gelen borçların ödemesi 10 milyon liranın üzerinde gerçekleşen Çanakkale Özel İdaresine tarihinde görülmedik oranda, 33 milyon 500 bin TL’lik borçlanma yetkisi verilmiştir. 33 milyon 500 bin liralık borç alındığında bu paranın nerelerde kullanılacağı belirsizdir. ‘Yatırımcı müdürlüklerin bütçelerine aktarılacaktır’ görüşü de doğru değildir. Söz konusu rakam üzerinden borçlanma Özel İdarenin mali gücünün üzerindedir. Yakın gelecekte Özel İdareyi borç ödeme konusunda büyük sıkıntılar beklemektedir. Ayrıca bu yöntem bütçe yapma tekniğine de uygun değildir. Bu yönleri ile düşünüldüğünde borçlanmada aşırılığa kaçıldığı kamu yararının olmadığı açıkça bellidir. Yine ‘7 Temmuz 2017’ tarihli birleşimde sekiz ayrı yerde inşa edilen 48 adet lojman ve Çanakkale Merkez Güzelyalı köyünde bulunan motel ve bitişik arsa ile ilimiz Ayvacık İlçesi Kadırga Koyu mevkiinde bulunan motelin AKP’li üyeler ve iki bağımsız üyenin oyları ile satılmasına karar verilmiştir. Buradan yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz borçlanma ve oluşacak geri ödemede sıkıntı yaşanacağı ve bu borçların Özel İdarenin bu halkın yıllardır dişinden tırnağından arttırarak edindiği gayrimenkullerin satışıyla sağlanacağı anlaşılmaktadır. Satış işlemlerinin yasalara uygun yapılması halinde bile vicdanların kabul etmeyeceği açıktır” dedi.

Atakan Alkış


basın-toplantısı Çanakkale chp il genel meclisi parti-binası Bu haber 11/07/2017, Salı günü yayınlandı, 159 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com