Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yarım Asırlık Dondurma

Herkesin tatması gereken bir

Herkesin tatması gereken bir tattır meşhur Yenice dondurması… Yenice’nin yarım asırlık dondurma ustası serüvenini gazetemize anlattı.

Çanakkale’nin hangi ilçesine giderseniz gitsin orada saklı bir sır bulursunuz. Yenice de dolaşırken  gözünüze sıradan bir pastane gibi görünen Taşlar Pastanesi yarım asırlık bir ustanın lezzetini saklar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Hülya Avşar’a herkesin tattığı bu Yenice Dondurmasını ustası Niyazi Taş’tan dinledik.

HALA İŞİMİN BAŞINDAYIM

“Bu işe nasıl başladım aslında ben aşçılığa meraklıydım. Kimi işinden usanır ya ben hiç usanmadım işimden.  1972 yılında seyyar bir arabayla başladım dondurma yapmaya. Ustam falan yok. Öğrenirim dedim, öğrendim. 1 kg süt ile başladım. 1976 yılında da dükkan açtım. Biga’dan buz alır, elle çevirirdik dondurmayı. O zamanlar makine falan yok. Hakiki salep alır, onu su değirmeninde çekerdim. Kendim beğenmediğim şeyi yemem, başkasına da yedirmem. Tabi ben ustalığı artık oplum Hikmet Taş’a bıraktım. O da benim çırağım. Ben işleri ona bıraktım ama alışmışım bu işe. Her sabah beş’te kalkar dükkana gelirim. İlle dururum burada.”

ERSÜMER DE TATTI

“Bir sene geldiler haber yaptılar bizimle. Bana ünlülerin dondurmacısı demişler. Yöremizde bir toplantı olur, siyasiler gelir,ünlüler gelir. Muhakkak dondurmamızdan tadarlar. Mustafa Cumhur Ersümer mesela. Buraya gelirse muhakkak gelir dondurmamızdan yer.”

İYİ DONDURMA DAĞ KEÇİSİ SÜTÜNDEN OLUR

“Bu yörenin keçi sütünden yapıyoruz dondurmayı. Keçi sütü çok beklemez, hemen ekşir. Dağ keçisinin sütünden olur en iyi dondurma. Ben artık ustalık yapmıyorum ama malzemenin de başında duruyorum.” Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech