Madenciler ÇTSO’da Bürokratlarla Buluştu

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Agrega Üreticileri Birliği, ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde Çanakkale’den ve farklı illerden gelen sektör temsilcilerinin katıldığı bilgilendirme ve sorunların tartışılmasına yönelik toplantı gerçekleştirdi.

Betonun ve asfaltın yapı taşı, inşaat ve alt yapı projelerinin vazgeçilmez hammaddesi olan Agrega için dün saat 10.30’da ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde toplantı gerçekleştirildi. Programa Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Endüstriyel Yatırımlar ÇED Dairesi Başkanı Cihan Tatar, Maden İşleri Şube Başkanı Aytunç Nane, 2-A İşletme Ruhsatları Koordinatörü Serkan Gökmen panelist olarak, Sütun Enerji Sahibi İbrahim Kürşat Tuna’nın ise panel başkanı olarak katıldı. Toplantıya ayrıca Orman Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çanakkale İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ile Agrega üretimi ve taş ocağı sektöründe görev yapan farklı illerden birçok isim katıldı.

“En kısa sürede gerekli düzenlemeler yapılmalı”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Agrega Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Koruç şunları söyledi:

“Hükümetimizin kısa vadeli hedefleri içinde yer alan yeni otoyollar, ilave hızlı tren projeleri, havaalanı yatırımları, köprüler ve kentsel dönüşüm projeleri agregaya olan ihtiyacın daha da artmasını sağlayacak. 2015 yılında Avrupa Birliği üyesi 39 ülke içinde 460 milyon ton üretimle dünya 3.’sü olduk. 2015’te agrega sektörünün yarattığı doğrudan istihdam sayısı 20 bin kişidir. Ülkemizde en çok üretilen maden agrega madenidir. Toplam maden üretimi içinde bakıldığında 1,1 Milyar dolar üretimle mermer ve linyitten sonra 3. sıradaki maden agregadır. Agrega sektörü yaklaşık 25 bin kişiye iş imkânı sunuyor. Diğer sektörlere sağlanan kolaylıkların sektörümüze de sağlanmaması durumunda mevcut pozisyonun korunması mümkün değildir. Bu nedenle hükümetimizden agrega sektörü için gerekli tüm düzenlemeleri en kısa sürede yapmasını diliyoruz.”

Koruç’un konuşması sonrası başlayan panelde Ankara’dan bürokrat olarak gelen Cihan Tatar, Aytunç Nane ve Serkan Gökmen agrega ve taş ocakları ile ilgili bağlı oldukları kurumlardaki mevzuatlarda yapılan düzenleme ve yeni yönetmelikleri sektör temsilcileri ile paylaştı. Panel Başkanı İbrahim Kürşat Tuna ise sektörün kendi içinde ve devlet kurumları ile yaşadığı sorunları bürokratlara anlatarak bu sorunlar üzerine çalışmalar yapılması ve yeni yapılandırmalarda madenciler için de kolaylıklar sağlanması noktasında talepte bulundu. Sonrasında soru cevap bölümüne geçildi. Bu aşamada toplantıya katılan sektör temsilcileri, merak ettiklerini ve yaşadıkları kurumsal sorunları panelistlere belirterek yönetmeliklerde düzenleme beklediklerini ilettiler.

Engin Ören


Bu haber 09/07/2017, Pazar günü yayınlandı, 162 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com