Airfest İktidar ve Muhalefeti Buluşturdu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

17-20 Ağustos tarihleri arası Umurbey’de gerçekleştirilecek olan Troia Airfest lansmanı geçtiğimiz Cuma akşamı Morabbin Park’ta gerçekleştirildi.

Lansmana, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ ve çok sayıda vatandaş katıldı.

17-20 Ağustos tarihleri arasında organizatör Timur Kara ve Umurbey Belediyesi’nin organizasyonuyla Umurbey’de yapılacak olan Troia Airfest’in lansmanı, geçtiğimiz Cuma akşamı Morabbin Park’ta, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılışta bir konuşma yapan Troia Airfest organizatörü Timur Kara, “İlk uçuşumu 3 yaşında yaptım. Havacılık haricinde fotoğrafçılığa da merakım vardı, havacılık ve fotoğrafçılığı birleştirerek hava fotoğrafçısı oldum. Bugüne kadar da birçok ülkede hava fotoğrafları çektim. Bir yıldan bu yana Çanakkale’deyim. Hayalimde hep havacılıkla ilgili Çanakkale’de bir şeyler yapmak vardı. Ne olabilir diye düşünürken, bir havacılık festivali yapmaya karar verdik. Biraz çocukların da hayallerine dokunalım diye düşündük. Eğer Havacılığı çocukların hayalleri ile birleştirirsek fayda sağlayabiliriz dedik. Sonra 200 tane çocuğumuzu uçurma fikrimiz ortaya çıktı. Bu vesileyle dünyanın birçok yerinden pilot arkadaşlarım Türkiye’ye gelecekler ve çocuklarımızı uçuracaklar. Bizim bu fikrimize de en büyük desteği Sami Yavaş verdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Umurbey’in o kadar güzel bir sahili var ki, bu festivalin yapılmasına en uygun yer orasıydı. Çünkü iki yakaya en yakın yer. Festival yapmaya çok müsait.” dedi.

Açılış konuşmasını yapan Timur Kara’nın ardından söz alan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş ise “Umurbey’e böyle bir festivale ev sahipliği yapmak nasip oldu. Bunda en önemli etken yerinin çok güzel ve uygun olmasıydı. Biz de Umurbey Belediyesi olarak 6 aydan beri pistin hazırlanmasıyla ilgili çalışmaları yapıyoruz. Sırada plajın düzenlenmesi, kordon yolunun yapılması gibi çalışmaları tamamlayıp, bu uluslararası festivale layığıyla ev sahipliği yapmak var. Öncelikle bu sahanın hazırlanmasında emeği geçen çok değerli milletvekillerimize, çok değerli valimize, belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Hepsi Çanakkale’nin tanıtımı ve marka kent olması için ellerinden geleni yapıyorlar. Yapılacak olan festival sadece uçuş ile sınırlı olmayacak. Avrupa enduro ve ralli yarışları içinde ayrı bir pist hazırlıyoruz. Yaklaşık 500 endurocu yarışacak. Bunun sıra paraşütle atlama, yarasa kıyafetiyle atlayan sporcular olacak. Ayrıca f-16 simülatörleri kullanılacak.  Yaklaşık bin kişilik çadır alanı oluşturacağız. Her gece konserler olacak. Doyasıya eğlenceli, çocukların gönüllerine dokunacak bir festival olacak.” dedi. Konuşmaların ardından seçilen çocuklara bileklik verildi.

Sabih Can Durmuş


abdurrahman-kuzu akp chp lansman morabbin-park sami-yavaş troia-airfest Ülgür Gökhan umurbey yeşim karadağ Bu haber 09/07/2017, Pazar günü yayınlandı, 84 defa görüntülendi
*