NEREDE BULUŞACAKMIŞIZ!

4 sene önce Cemal Oral Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Biraz geriye gidelim ve 2016 Kasım ayında olan bir Çanakkale konusunu anımsayalım…

İskele Meydanı’nın adının “15 Temmuz Şehitleri Demokrasi Meydanı” olarak değiştirilmesi konusu Belediye Meclis gündemine gelmiş ve kabul edilmemişti.

Sonrasında…

Kasım 2016…

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, Fetullahçı Terör Örgütü’nce (FETO) 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından, Çanakkale İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen demokrasi nöbetleri nedeniyle, buranın isim değişikliği başvurularının Belediye Meclisinde oy çokluğuyla reddedildiğini söyledi. Partililerle meydanda toplanan Karadağ, üzerinde “Adını Çanakkaleliler Koydu, Burası: Demokrasi Meydanı” yazılı pankartı alanın giriş bölümüne astı. Karadağ, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyenin kasım ayı meclis toplantısında İskele Meydanı’nın adının “15 Temmuz Şehitleri Demokrasi Meydanı” olarak değiştirilmesi konusunun gündeme geldiğini belirtti.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yaptığı açıklamada, meydanların, sokakların ve kamusal alanların isimlerini verme yetkisinin kendisinde değil belediye meclisinde olduğunu söyledi. Konunun daha önce gündeme geldiğini dile getiren Gökhan, “Hatta iki sene önce gelmişti bu meydanın adının değişmesiyle ilgili konu. O zaman Kent Konseyi bir referandum yaptı. O zaman bu meydanın adının İskele Meydanı olması konusunda bir sonuç çıktı. Şimdi bu yeniden gündeme geldi. Evet burasının adı Demokrasi Meydanı olabilir, bir sıkıntı yok ama biliyorsunuz bir isim varsa ve vatandaş bunu tutmuşsa buranın ismi pek değişmiyor. Burasının adı da İskele Meydanı’ydı ve vatandaş da bunun böyle kalmasını istedi”

Özetle konu böyleydi.

Peki ben bunu şimdi durup dururken niye anlattım?

Çünkü;

Temmuz 2017

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda ““15 Temmuz gecesi tüm Çanakkale Halkını demokrasi meydanına, demokrasi nöbetine davet ediyorum” dedi.

Nereye davet etmiş?

Demokrasi meydanına…

Yani  İskele Meydanı’na mı?

Hayır, hayır ‘Demokrasi Meydanı’na’

15 Temmuz 2017 Cumartesi gününden başlayıp Çanakkale’de tekrar isim tartışmasının yaşanması bekleniyor.

Bakarsınız Engin Kandemir başkanlığındaki Kent Konseyi referandum da yapar…

Olur mu?

Olur…

Belki halkın görüşü değişmiştir…

İskele Meydanı’nda trafik sıkışık…

Demokrasi Meydanı’na gelecek misiniz?


Bu haber 08/07/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 72 defa görüntülendi
*