ÇASİAD’dan Haftalık Ekonomi Değerlendirmesi

4 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK verilerine göre Haziran ayında enflasyon bir önceki aya göre %0,27 oranında geriledi. Yıllık enflasyondaki artış ise %10,9 oldu (Mayıs ayında %11,7). Enflasyonun önceli aya göre gerilemesinde gıda fiyatları ve giyim fiyatlarındaki düşüş etkili oldu.
  • İstanbul Sanayi Odası ve Markit işbirliğinde hazırlanan İmalat Sanayi PMI endeksi Haziran ayında 54,7 değerine yükseldi (Mayıs’ta 53,5). Yeni siparişler, üretim ve istihdamdaki artış PMI’ın yükselmesinde etkili oldu. Firmaların yeni siparişleri işleme alması ve biriken işlerin üzerinde çalışması ile imalat sanayi üretimi son 43 ayın en yüksek hızında arttı. Anket verileri yeni siparişlerin Şubat 2011’den bu yana en hızlı oranda arttığına ve iç talebin güçlü olduğuna işaret etti.
  • TÜİK ve Ticaret Bakanlığı geçici verilerine göre Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat %12,5 artarak 13,6 milyar Dolar, ithalat ise %21,7 artarak 20,9 milyar Dolara yükseldi. İthalatın geçen yıla göre daha fazla artmasında enerji ithalatının yanı sıra kıymetli metaller, taşlar (altın, mücevher) kalemindeki artış etkili oldu.
  • TİM, Haziran ayında ihracatın önceki yılın aynı ayına göre %1,8 artarak 12,1 milyar Dolara yükseldiğini açıkladı. Haziran’da ilk üç sektör otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyon ile kimyevi maddeler oldu.
  • Ekonomik Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %1,6 azalarak 100,5 değerinden 98,9 değerine geriledi. Tüketici Güveni ve Sektörel Güven endekslerinin düşmesi bunda etkili oldu.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD’nin ilk çeyrek büyüme oranı ikinci kez revize edildi. İlkinde %0,7’den %1,2’ye revize edilen büyüme oranı, bu defa %1,4 olarak açıklandı. Ekonomistler revize büyüme oranının, Haziran ayında faizleri artıran FED politikaları için destekleyici olduğu görüşünde.
  • Euro Bölgesi’nde enflasyon Haziran ayında önceki aya göre 0,1 puan azaldı ve %1,3’e geriledi. Enerji fiyatları artış hızındaki gerileme bu durumda etkili oldu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ise geçen hafta yaptığı açıklamada enflasyondaki düşüşü deflasyon riski olarak algılamadıklarını açıklamıştı.
  • Euro Bölgesi’nde imalat sanayi PMI endeksi son 6 yılın en güçlü artışını kaydederek 57,4’e ulaştı. Özellikle son dönemde siparişlerin yetişmesi için istihdamın artırılması bu durumda etkili oldu.
  • Çin’de de imalat sanayi PMI endeksi Haziran ayında önceki aya göre 0,5 puan artarak 51,7 değerini aldı. Resmi rakamlara göre yeni siparişler ve üretimin arttığı ifade edildi.
  • Japonya’da Sanayi Üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,3 gerildi. Öte yandan sanayi üretimi için olumlu bir veri açıklandı: Haziran ayında Japon büyük imalatçılar Tankan endeksi ise önceki aya göre 5 puan artarak 17 değerini aldı.

 


Bu haber 08/07/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 64 defa görüntülendi
*