Şehit Müzik Öğretmeni’nde Korolar Festivali’nde Özel Ödül

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

4. Çanakkale Korolar Festivali’nde,  şehit müzik öğretmeni Aybüke Yalçın için festival özel ödülü töreni düzenlendi. Aybüke Yalçın’ın annesi ve babasının da katıldığı törende duygusal anlar yaşandı. Şehit öğretmen için düzenlenen törende, teröre karşı birlik ve barış mesajları verildi.

Çanakkale’de 4’üncüsü düzenlenen Korolar Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklerde, Batman’ın Kozluk ilçesinde terör örgütü PKK’nın hain saldırısı sonucu şehit düşen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın için ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde anma töreni düzenlendi.

Daha önce 100 Ses Gençlik Korosu ile birlikte Çanakkale’ye de gelen Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın adına düzenlenen festival özel ödülü törenine Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın annesi Zehra Yalçın ve babası Sadık Yalçın ile eski koro arkadaşları da katıldı. Şehit Aybüke öğretmen ile birlikte geçmişte sahne alan 100 Ses Gençlik Korosu’ndan arkadaşları Şehit Öğretmen Yalçın hakkındaki hatıralarını salondakiler ile paylaştılar. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından verilen özel ödülü kabul eden Yalçın Ailesi, duygusal anlar yaşadı. Aybüke’nin ölüm haberini aldıktan sonra vatanın ne kadar kutsal bir yer olduğunu anladığını ifade eden baba Sadık Yalçın; “Kızımın ölüm haberini alana kadar bu haberlerin ne kadar önemli olduğunu bilmiyorduk. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı vatanı daha iyi anlıyorum. Bu vatan hep yaşayacaktır.” dedi.

“HİÇBİR ZAMAN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

Hakkari Yüksekova’dan Korolar Festivali’ne katılan Mavi Hayaller Çocuk Korosu’nun şefi Sema Çelik ise sahnede yaptığı konuşmada gözyaşlarını tutamadı. Öğretmen Çelik; “Aybüke’nin ölüm haberini duyduğum zaman ne düşüneceğimi bilemedim. Bizim gibi doğuda görev alan öğretmenler duygularını daha fazla yoğun yaşıyor. Oradaki atmosferden kaynaklı. Göreve yeni başlayacak ve doğuya gelecek öğretmen adayları için şunu söyleyebilirim; korkmayın! Biz korkmuyoruz, korkmayacağız. Şuan bizim koroda yeni Aybükeler yetişiyor. Hiçbir zaman geri adım atmayacağız.” dedi.

“YENİ AYBÜKELER YETİŞİYOR”

Ödül töreninde konuşan Başkan Gökhan ise farklı duygular içerisinde olduğunu ifade ederek; “Ne diyeceğimi bilmiyorum. Bu vatan, bu öğretmenler bizim. Bu toprakların her santimetresi bizim. Şimdi görüyoruz yeni Aybüke’ler yaşıyor, yetişiyor. Bu yüzden geri adım atmayacağız, geri adım atarsak üstümüze daha fazla geleceklerdir. Teröristlerin ve hainlerin üstüne biz gideceğiz. Aybüke öğretmen o aşkla görevini yapıyordu. Şimdi sıra bizde. Kardeşliğimizi ne olursa olsun bozmayacağız” dedi. Törende son olarak konuşan Korolar Festivali şefi Mete Gökçe ise; “Biz Aybüke’yi hep güler yüzüyle hatırlayacağız. Onun hatırasını böyle yaşatacağız. Çok çalışacağız, vatanımızı seveceğiz ve kardeşliğimizi bırakmayacağız” dedi. Törenin sonunda Mavi Hayaller Çocuk Korosu  ile 100 Ses Gençlik Korosu ve salondaki diğer koristler, şef Mete Gökçe’nin yönetiminde “Güçlükleri Yeneceğiz” şarkısını hep bir ağızdan söylediler.

MÜZİK DOLU ANLAR

Öte yandan ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde Farkındalık Korosu, Sevda Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu, Mersin Polifonik Korolar Derneği Nevid Kodallı Yetişkinler Korosu da sahne aldı. Akşam üzeri Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda devam eden konserlerde ise Boğaziçi Caz Korosu ve Pamukkale Üniversitesi Çok Sesli Korosu katılımcılara konserler verdi. Dinleyiciler, şarkılara sözler ve danslar ile katkı sağladı. Korolar Festivali 9 Temmuz’a kadar devam edecek…

Atakan Alkış – Nermin G. Yıldız


aybüke-yalçın Çanakkale korolar-festivali özel-ödül Bu haber 07/07/2017, Cuma günü yayınlandı, 351 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com