Klima bakımının hayati önemi var

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yaz sıcaklarının etkisi altında kaldığımız şu günlerde dört duvar arasını soğutan klimalar, bakımları zamanında yapılmadığı takdirde insan hayatını riske ediyor.

Günümüzde dört duvar arasında serinlemek isteyenlerin en çok tercih ettikleri araçlardan biri klima. Sıcakların etkisini iyice arttırdığı şu günlerde klimalara büyük rağbet var. Ancak klimalar, bakımları zamanında yaptırılmadığı takdirde solunum yolu enfeksiyonu, sinüzit, faranjit, tonsilit ve zattüre, akut, bronşit gibi akciğer enfeksiyonlarına sebebiyet verebiliyor. Kapalı ortamdaki havayı sirkülize eden klimalar, temizliği ve bakımları yapılmadığı takdirde atipik pnönomi denilen bakteri türünün türemesine sebep oluyor. Klima bakımlarının yapılması gerekliliğinin altını çizen göğüs hastalığı uzmanları enfeksiyon kaynaklı ciddi sağlık sorunlarının oluşmaması için klima bakımlarının göz ardı edilmemesine vurgu yapıyorlar.

 KLİMA BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLİYOR?

Klima bakımında nelere dikkat edildiğini ve neler yapıldığını gazetemize anlatan Çanakkale Bozkır Ev Aletleri Airfel-Daikin işletmesi yetkilisi Hüseyin Tezel; “Klimanın sağlıklı çalışabilmesi için her yıl yaz sezonuna girmeden önce bakım yapılması gerekiyor.  Klimanın içindeki  filtrenin temizlenmesi, kötü halde ise değiştirilmesi gerekiyor. Klimanın sağlıklı çalışabilmesi için yaptığımız işlemlerin başında iç ve dış ünitenin kondenser ve evaporatör dediğimiz parçalarının temizlenmesi geliyor. Çünkü klima havayı emip üflüyor. Klima soğuk havayı üflemeden önce filtrelerde bakteriler kalabiliyor. Bunları temizlemek için özel ilaç var, bu ilaçla yıkayıp pisliği arttırman gerekiyor ki sağlığa zararlı halde olmasın. Sağlık açısından özellikle iç ünitenin yıkanıp temizlenmesi lazım. Bunun dışında klima bakımında dranaj hattı kontrol ediliyor, cihazın gaz basınçlarına bakılıyor, emiş üfleme sıcaklıklarına bakılıyor ve rutin kontroller yapılıyor” diye konuştu.

Atakan Alkış – Aslı Yıldız


Çanakkale klima klima-bakımı sıcaklar uzman yaz ayları Bu haber 06/07/2017, Perşembe günü yayınlandı, 188 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com