Gençler biliyor

Çanakkale Belediyesi Gençlik Çalışmaları Birimi Eski 18 Gençlik Kulüpleri tarafından hazırlanan internet dergisi “Obiliyo”nun ikinci sayısı yayına girdi.

Gönüllü gençler tarafından hazırlanan “Obiliyo” internet dergisinin ikinci sayısında  Tomris Uyar’dan Hacivat Karagöz’e, bilinçaltından Dangal Adlı filme dair bir çok yazıyı bulabilirsiniz.

Aylık olarak çıkacak olan Obiliyo Dergisi Çanakkale Belediyesi Gençlik Çalışmaları Birimi eksi18 Gençlik Kulüpleri kapsamında hazırlanmış amatör bir dergi.  Siyaset dışı olmak, farklılıklara saygılı olmak, ayrımcılığa karşı durmak, gençlerin katılımı ve gönüllülük kulübün temel ilkeleri arasında yer alıyor. Dergide yer alan büyün yazılar, ismi ve yaşı belirtilen genç yazarlar tarafından yazılıyor ve kolaylaştırıcıların önerileriyle düzenleniyor.

Derginin on iki yazarından dört genç yazarı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Röportajı daha detaylı bir şekilde Çanakkale Memleketin bir sonraki sayısında okuyabilirsiniz.

Çisem Taş(16): “Ben ilk sayıda eski zamanlara değindim. Müzeyyen Senar ve Atatürk’ün sevdiği şarkılar üzerine yazdım. 11. Sınıfta okuyorum ve ileride grafik üzerine eğitim almak istiyorum.”

Zeynep Erol(17): “Ben güzel sanatlar lisesinde öğrenciyim. İlk sayıda Picasso’yu tanıtıcı bir yazı yazdım. İkinci sayıda ise zeytinin önemine değindim. Her ay farklı bir konuda yazmaya gayret edeceğim. Üniversitede moda okumak istiyorum. Ancak gelecek benim için şu an belirsiz duruyor.”

Boran Göksel(17): “Hepimiz kendi ilgi alanlarımız üzerinde karma yazılar yazdığımız için online dergimizin adını ‘Obilio’ koyduk.  Dışarıdan misafir yazar da alıyoruz. İçerik de her ay değişiyor. Yazılarımız kültür, sanat, edebiyat, oyunlar ve daha birçok konuyu içeriyor. İki sayı boyunca oyunca bilgisayar oyunları üzerine yazdım. Üçüncü sayı da ise;  yabancı bir metal müzik grubu ile röportaj yapacağım.  Bu dergi ileride özgeçmişimize ekleyeceğimiz güzel bir detay olacak.”

Elif Coşkun(16): “İkinci sayımızda ailemizin ne kadar değerli olduğu üzerine yazı yazdım. Günümüzde gençlerin ailesine yeteri kadar değer vermediğini düşünüyorum.  Üretmek, ortak bir dergi çıkarmak beni çok mutlu ediyor. Yaşadığım kenti de ülkemi de seviyorum.  Çanakkale emekli kenti de deseler benim gençliğim eğlenceli geçiyor.” Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com