Yaz mevsiminde çocuk hastalıkları

5 sene önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sıcak hava, havuz, böcek sokmaları ve açıkta satılan gıdalar gibi pek çok etken, yaz aylarında özellikle çocuk sağlığını tehdit ediyor. Aslında ailelerin alabilecekleri basit önlemlerle bu hastalıklardan korunmak mümkün.

Güneş yanıkları, güneş çarpması, burun kanamaları, ishaller, böcek sokmaları, isilik, havuz-deniz kirliliğine bağlı enfeksiyonlar; yaz aylarında çocuklarda en sık görülen hastalıklar arasında sayılabilir. Bu ve benzeri hastalıkları çok basit yöntemlerle önleyebilirsiniz.

GÜNEŞ YANIKLARI

Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en sık güneş yanıkları görülüyor. Ultraviyole ışınları, bebek cildini olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, güneşten koruyucu kremlerin sadece güneşin en dik geldiği 10.00-15.00 saatleri arası deniz kenarında değil, bebekler açık havada gezdirilirken bile sürülmesini öneriyor. Çünkü güneş ışınları hassas ciltli bebeklere yansıyarak onları olumsuz etkileyebiliyor. Güneşten koruyucu kremlerin içinde katkı maddesi bulunmamalı, fiziksel bariyer oluşturacak özellikte olmalı.

GÜNEŞ ÇARPMASI

Güneşte 2-3 saat boyunca oyun oynayan çocuklar acil servise bulantı, kusma ve yüksek ateşle başvuruyor. Çocukların ilk olarak ateşini düşürülüyor. Eğer ağır bir güneş çarpması varsa, yani çocuğun genel durumu ve bilinci yerinde değilse hastaneye yatırıp, terlemeyle kaybettiği eksikleri yerine koymaya çalışılıyor. Hafif güneş çarpmalarında aile evinde de müdahale edebilir. Çocuğun üzerindeki giysiler çıkarılıp serin bir yerde hemen ılık suya sokulabilir.

İSHALLER

Isı artışları mikropların üremesini, gıdaların bozulmasını kolaylaştırıyor. Eğer hafif ishal, kusma varsa, çocuk günde iki-üç kere tuvalete gidiyorsa önce takip öneriliyor. Virüslerin yol açtığı basit yaz ishalleri 1-2 günde geçebilir ve tedavi uygulamadan sadece çocuğun beslenmesine dikkat ederek, bol sıvı vererek, ORS olarak bilinen tuzlu, şekerli su takviyesi yaparak geçebilir. Geçmeyen, uzayan, günde üçten fazla tuvalete gitmeyi gerektiren ishallerde hastaneye başvurmalı. Bu tür hastalara tıbbi müdahale yapılarak kayıpların yerine konması sağlanır

BÖCEK SOKMALARI

Alerjik reaksiyon yapmamış, hafif sinek, böcek sokmalarında kaşıntıya karşı ilaçlar, solüsyonlar veya merhemler öneriliyor. Isırılmış yerlerin kaşınmaması gerekiyor. Bazen çocuklar ağır alerjik reaksiyonlarla da karşılaşıyor. Böyle durumlarda hastane şartlarında tıbbi müdahale uygulanıyor. Özellikle bebeklerde gece yatak çevresini koruyacak cibinlik kullanılmalı. Bebeklerin kollarını ve bacaklarını koruyan giysileri tercih edilmeli.

HAVUZ VE DENİZLERDEN HASTALIK BULAŞABİLİR

Havuz-deniz kirliliğine bağlı hastalıklar görülüyor. Özellikle yaz aylarında daha yoğun olarak kullanılan havuzlar idrar yolu enfeksiyonları için risk teşkil ediyor. Uygun sağlık koşulları taşımayan havuzlardaki mikroplara çocuklar daha duyarlıdır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri idrar yaparken yanma şeklinde basit olabileceği gibi yüksek ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarda kan görülmesi gibi daha ciddi şikâyetlerle de olabilir. Yakın zamanda havuz kullanımı sonrası bu gibi şikâyetleri olan çocukların hekim tarafından değerlendirilmesi yerinde olacaktır. Ailelere havuz yerine daha çok deniz tavsiye edilir. Tabii ki denizin de temiz olması gerekiyor. Deniz ve havuzdan sonra duş almak ve mayo gibi ıslak kıyafetlerin hızlıca değişimi de önemli.

Derleyen: Dilek Akşen

 


Bu haber 04/07/2017, Salı günü yayınlandı, 173 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com