Korolar Festivali Tüm Coşkusuyla Sürüyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’nin dört bir yanından gelen 30 koro ve yüzlerce koristin katılımıyla, 9 Temmuz’a kadar devam edecek olan ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Çanakkale Korolar Festivali tüm coşkusuyla sürüyor…

Bu sene 4’üncüsü düzenlenen Çanakkale Korolar Festivali tüm coşkusuyla sürüyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü başlayan ve 9 Temmuz Pazar gününe kadar devam edecek olan Çanakkale Korolar Festivali’ne Türkiye’nin dört bir yanından çeşitli yaş gruplarında 30 koro katılıyor.

Festivalin ana sponsorluğunu Çanakkale Belediyesi üstlenirken Çanakkale Valiliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası festivalin ortakları arasında yer alıyor. Açılışı geçtiğimiz gün Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda yapılan Korolar Festivali, dün saat 14:00’de ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde yapılan etkinlik ile devam etti; aynı günün akşamında ise korolar, Kordon’da bulunan Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda Çanakkale halkı ile bir araya gelerek birbirinden güzel eserleri Çanakkale halkına seslendirdiler. Önümüzdeki günlerde de belli bir saate kadar ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde sürecek olan Çanakkale Korolar Festivali, havanın kararmasının ardından Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda devam edecek. Aynı zamanda Gelibolu Mevlevihanesi’nde de çeşitli konserler düzenlenecek.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN 30 KORO KATILIYOR
Çanakkale Korolar Festivali’ne katılan 30 koronun isimleri ve geldikleri şehirler şu şekilde;

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çoksesli Koro Topluluğu / Bolu, Acappella Grup 34 / İstanbul, Ankara Vokal / Ankara, Ancora Öğretmenler Korosu / Mersin, Ankoro / Ankara, Armoni Vokal / Ankara, Ars Nova / İstanbul, Boğaziçi Caz Korosu / İstanbul, Boğaziçi Gençlik Korosu / İstanbul, Çanakkale Barış Korosu / Çanakkale, Çanakkale Hüseyin Akif Terzioğlu Orta Okulu Çocuk Korosu / Çanakkale, Çokfonik Müzik Derneği Çoksesli Korosu / Adana, Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi Korosu / Denizli, Farkındalık Korosu / Ankara, Polifonik Korolar Derneği Yetişkinler Korosu / Isparta, Karadeniz Teknik Üniversitesi Çoksesli Korosu / Trabzon, Kıbrıs’ta Barış İçin İki Toplumlu Koro / Kıbrıs, Polifonik Korolar Derneği Otello Çoksesli Korosu / Kuzey Kıbrıs Türk Cunıhuriyeti, Koro Makü / Burdur, Konrul Vocal Ensemble / Çanakkale, 100 Ses / Türkiye, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğt. Fak.GSEB Müzik Eğt. ABD Korosu / İstanbul, Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu / Mersin, Oda Korosu / Mersin, Polifonik Korolar Derneği Nevit Kadan Yetişkinler Korosu / Mersin, Pamukkale Üniversitesi Çoksesli Korosu / Denizli, Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu / Samsun, İlkadım Gençlik Merkezi Amisos Çoksesli Korosu / Samsun, Sofia Boys / Bulgaristan, Güzel Sanatlar Lisesi Çoksesli Korosu / Tekirdağ.

BAŞKAN GÖKHAN; “SANAT VE KÜLTÜRÜN ÇANAKKALE’YE ÇOK YAKIŞTIĞINI SÖYLEYEBİLİRİM”

Festival programına eşi Hale Gökhan ile birlikte katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan salonda yaptığı konuşmada kültür ve sanatın bir toplumun önemli unsurları olduklarını belirterek; “Sanat ve kültürün Çanakkale’ye çok yakıştığını söyleyebilirim. ‘Çanakkale barışın kenti’ diyoruz. Artık savaşlarla değil barış, kültür ve sanat ile anılmak istiyoruz.” dedi.

Konuşmasının devamında Başkan Gökhan; “Biz bu etkinliği Onsekiz Mart Üniversitemize borçluyuz. Çünkü o olmasaydı festivali olmayacaktı. Olmasa bunu renklendiren gençlerde olmayacaktı. Diğer aktörler ile Mete hocamızın önderliğinde bu festivalimiz gerçekleşiyor. Finalin de güzel olacağına inanıyorum. Bundan sonra uluslararası olması noktasında imkânlarımızı sunacağız” diye konuştu.

Atakan Alkış – Aslı Yıldız

 


iskele koro-festivali kültür-sanat Ülgür Gökhan Bu haber 04/07/2017, Salı günü yayınlandı, 213 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com