ÇOMÜ ile 25 Yıl

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin kuruluşunun 25. yılında Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ve akademisyenler; resepsiyonda bir araya geldi. 

3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin kuruluşu, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ve ÇOMÜ akademisyenlerinin katıldığı sade bir organizasyon ile kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program; Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi-Müzik Bölümü Öğretim Elemanı Doç. Dr. Feyza Sönmezöz’ün sunduğu piyano dinletisi ile devam etti.
ÇOMÜ tanıtım filminin ardından Rektör Prof. Dr. Acer, 25 yılı anlatan bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Acer konuşmasında Türkiye’de son 15 yılda kurulan üniversite sayısına değinerek ülkenin üniversiteleşme sürecinden bahsetti. Acer, aynı zamanda ÇOMÜ içinde devam eden ve yapılması planlanan projelerden bahsederek, üniversitenin hedeflerini anlattı.

“AKREDİTE OLMAK ÖNEMLİ”
Üniversite olarak bazı bölümlerde öne çıkmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Acer; “Bu bizim çok yönlü bir üniversite olduğumuzu gösteriyor. Bölümlerimizin, okullarımızın kalitesini arttırmanın önemli bir yöntemi, akredite olmak. Yani belli kalite standartlarını yakaladığımızı tescillemek. Bu yönde çalışmalarını başlatmış olan bölümlerimiz var.” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİ SAYISI İLE KALİTE TERS ORANTILI”
ÇOMÜ’de toplam 1488 akademisyen yer aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, öğrenci sayısı ile eğitim kalitesinin ters orantılı olduğunu ifade ederek; “Öğrenci sayısının ÇOMÜ’de artık biraz da sorun olmaya başladığı bir noktadayız. Zira burada rakamlar çok yüksek olursa kalite çalışmalarımızı zorlaştıran bir husus olabilir. Ön lisans öğrenci sayımız 16 binin, lisans öğrenci sayımız 22 binin, lisansüstü öğrenci sayımız da 5 binin üzerinde olmak üzere toplamda 4402 öğrencimiz var. Önümüzdeki yıl için ise 12.500 kontenjanımız var.” dedi.
Rektör Acer’in konuşmasının ardından üniversitenin kuruluşundan itibaren görev yapan köklü akademisyenler söz alarak anılarını paylaştı. ÇOMÜ’lü akademisyenler, yaratılan sohbet ortamında, öneri ve isteklerini de dile getirerek üniversitenin nasıl daha iyi duruma getirilebileceğini tartıştıktan sonra organizasyon, verilen resepsiyon ile sona erdi.
Yıldız Sağlam, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com